Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Yönetmen Kantemir Balagov Uluslararası Ödül Kazandı!
07 Nisan 2024 Pazar Saat 23:43
The Violin Channel web sitesinde yer alan resmi basın açıklamasına göre, özel bir jüri her iki yılda bir dünya çapında kendi yönlerinde “devrim yaratan” 10 kişiyi kazananlar olarak seçiyor.

 

Kabardey-Balkarlı film yönetmeni Balagov Chanel’den uluslararası ödül kazandı. Kabardey-Balkar doğumlu 32 yaşındaki film yönetmeni Kantemir Balagov, moda evinin kültür vakfı tarafından verilen Chanel Next Ödülü’nü kazandı.

 

The Violin Channel web sitesinde yer alan resmi basın açıklamasına göre, özel bir jüri her iki yılda bir dünya çapında kendi yönlerinde “devrim yaratan” 10 kişiyi kazananlar olarak seçiyor.

Bu yıl aralarında oyuncu Tilda Swinton’ın da bulunduğu jüri, Balagov’un 2019’da yönettiği “Dılda” filmine dikkat çekti, film daha sonra Rusya’dan Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

 

Kantemir Balagov projelerini hayata geçirmek için 100 bin avro alacak ve Londra’daki Royal College of Art gibi moda evi ortaklarından iki yıllık bir mentorluk programına katılma fırsatına sahip olacak.

 

Balagov, Chanel Ödülü’nü kazananlar arasındaki tek Rusya temsilci oldu.

 

Yönetmen 24 Şubat 2022’den sonra Ukrayna’nın işgalini kınamış ve ilk uzun metrajlı İngilizce filmini çekmeyi planladığı Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek üzere Rusya’dan ayrılmıştı.

 

Geçen yıl Nisan ayında sinemadan emekli olduğunu açıklayan yönetmen, “Benden bu kadar, bitti. İki film yeter de artar bile” diye yazan Balagov, daha sonra sosyal medya hesaplarını silmişti.

 

Ancak Mayıs ayında yönetmenin İngilizce bir senaryo yazdığı ve yeni bir filmin çekimlerine başlamayı planladığı öğrenildi.

 

Balagov’un The Last of Us’ın ilk bölümünün yönetmeni olduğu Ocak 2021’de duyuruldu.

 

Kısa süre sonra “yaratıcı farklılıklar nedeniyle” projeden ayrıldı ve bu durum ancak bir yıl sonra öğrenildi.

 

Kantemir Balagov, Alexander Sokurov’un Kabardey-Balkar Üniversitesi’ndeki atölyesinden mezun oldu.

 

İlk uzun metrajlı filmi Sıkılık, Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış programında 2017 FIPRESCI Uluslararası Film Basını Federasyonu ödülünü kazandı.

 

“Dılda” filmi Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği tarafından Yabancı Dilde En İyi Film seçildi, Cenevre Uluslararası Film Festivali’nde Büyük Ödülü ve Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo ve En İyi Sinematografi ödüllerini kazandı. Dılda Cannes’da Belirli Bir Bakış programında iki ödül aldı.

 

Kaynak: https://ghuaze.net/kabardey-balkarli-yonetmen-kantemir-balagov-uluslararasi-odul-kazandi/?fbclid=IwAR2FNvID4rj4Bai_sD6lKW-rZm6zjUXfn-7LRUu_FLgLqX3yGRVhR_iDqNI_aem_AUVYhH1_E61zSUr5vrk1MGsgZBZGiarCYOeMI2l1KhjrG--iFlEPXm3aAAKgIKvnSIdXIjeNsYUTbfwUcw0ipzyp

Cherkessia.net, 7 Nisan 2024


Bu haber toplam 1641 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net