Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leonardo da Vinci’nin Çerkes Kökenleri Film Oluyor!
02 Mayıs 2024 Perşembe Saat 22:42
Adıgey’de Leonardo da Vinci’nin Çerkes kökenlerinin konu edildiği bir film çekilecek. Filmin senaryosu altı yıl önce Saida Musa (Paneş) tarafından yazıldı.

 

Adıgey’de Leonardo da Vinci’nin Çerkes kökenlerinin konu edildiği bir film çekilecek. Filmin senaryosu altı yıl önce Saida Musa (Paneş) tarafından yazıldı.

Saida Musa Panesh

 

Rönesans döneminin İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar, bilim adamı ve mühendisi Leonardo da Vinci’nin soyuna ve çalışmalarına değinen bir sanat-belgesel filmi, Rus sivil toplum kuruluşu “Avrasya Diyaloğu ‘nun Rus-Arap sinematografik projesi ’Sadaka” çerçevesinde Adıgey’de çekilecek.

 

Kuban Devlet Üniversitesi’nde doçent olan proje katılımcısı Saida Musa (Paneş), TASS’a verdiği demeçte, izleyicilere, kaçırılan ve İtalya’ya köle olarak satılan bir Çerkes prensinin kızından gelme olasılığının konu edileceğini söyledi :

 

“Akademisyenlere göre, dünyaca ünlü İtalyan sanatçının annesinin Adige (Çerkes) kökenli olma ihtimali yüksek. Zengin bir Çerkes prensinin kızı kaçırıldı ve İtalya’da köle olarak satıldı, ardından ailesiyle birlikte Anchiano köyünde yaşayan noter Antonio da Vinci’nin ailesinin hizmetine girdi. Kız, da Vinci ailesinin varisi Piero’dan hamile kaldı ve daha sonra insanlığın en büyük sanatçısı olarak adlandırılacak olan yetenekli bir oğul doğurdu. Film projemizin amacı Leonardo da Vinci’nin doğum hikayesinin üzerindeki gizem perdesini kaldırmak ve Leonardo’nun insanlar için geride bıraktığı manevi mirası yansıtmak” dedi.

Saida Musa (Paneş) filmin senaryosunu altı yıl önce memleketi Vinci’deki Leonardo da Vinci Müzesi’nin müdürü Alessandro Vezzosi ile tanıştıktan sonra oluşturdu. Filmin temelini oluşturan araştırma, Alessandro Vezzosi tarafından sağlanan arşiv malzemesine, biyografi uzmanı Martin Kemp’in çalışmalarına, biyografi yazarı Curtis Bill Pepper’a ve Leonardo’nun biyografisini ve çalışmalarını araştıran Abhazyalı doktora öğrencisi Profesör Vyaçeslav Çirikba’ya dayanıyor. Saida Musa (Paneş), “Filmin, kar amacı gütmeyen Rus kuruluşu ‘Avrasya Diyaloğu ’nun uluslararası Rus-Arap sinematografik projesi ‘Sadaka’ çerçevesinde çekilmesi planlanıyor” dedi.

 

Saida Musa’ya göre projeye katılım Kraliyet Film Komisyonu (Ürdün), Ürdün Kültür Bakanlığı ve Suudi Arabistan Krallığı’nın ilgili makamları tarafından onaylandı. Adıgey yetkilileri ve halkı, Leonardo’nun Kafkasya’daki kökleri hakkında bir film yapma fikrini ilgiyle karşıladı, çünkü fikir sadece izleyicilere büyük sanatçının doğumunun ilginç hikayesini sunmayacak, aynı zamanda Rusya’nın güneyindeki doğanın güzelliğini göstermek, kültürel ve turistik potansiyeli tanıtacak. Ajansın muhatabı filmin Adigey, Krasnodar Kray, Kırım, İtalya, Fransa, Türkiye, Ürdün, Abhazya ve Suudi Arabistan’da çekilmesinin planlandığını da sözlerine ekledi.

 

Adıge Devlet Üniversitesi Uluslararası Merkez Direktörü, İngiliz filolojisi bölümü profesörü Susanna Makerova, TASS’a yaptığı açıklamada projede uzmanların, bilim adamlarının yer aldığını söyledi.

 

Makerova, “Yakın gelecekte Adıgey’de, önde gelen İtalyan Leonardologların, Rus bilim insanlarının yanı sıra müze kurumları, kültür merkezleri temsilcileri, Rusya, Adıgey, Fransa, Abhazya, Türkiye, Kırım, St. Petersburg’dan kültürel figürlerin katılacağı ve oluşturduğumuz topluluk çerçevesinde daha yakın bir etkileşim başlatacak bilimsel bir konferans düzenlenmesini planlıyoruz” dedi.

 

Kaynak : https://ghuaze.net/adigeyde-leonardo-da-vincinin-cerkes-kokenlerinin-konu-edildigi-bir-film-cekilecek/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1Az87DLwCsou6uKwomx4w_ZW5kRxH5aUMtnJBAR_pWk9KtuojomKicoU4_aem_ARu0mlMeab2hfJ7zGmcdsX8gCa9zET0SACy62qcHaD_NO_DThRPA_pY4bRQTxLulnCqjoTa1vuz7TqE-knexTqtj

Cherkessia.net, 2 Mayıs 2024

Bu haber toplam 1598 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net