Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Çerkesya Haritası, Çerkes Soykırımının 160. Yılında Yeniden Çoğaltıldı!
19 Mayıs 2024 Pazar Saat 16:14
İlk kez 2010 yılında Adığey Adığe Khase ve Cherkessia.net sitesi'nin katkılarıyla bastırılan tarihi Çerkesya haritası, soykırımın 160. yılında yeniden çoğaltılarak dağıtıma hazırlandı.

 

İlk kez 2010 yılında Adığey Adığe Khase ve Cherkessia.net sitesi'nin katkılarıyla bastırılan tarihi Çerkesya haritası, soykırımın 160. yılında yeniden çoğaltılarak dağıtıma hazırlandı.

 

Haritayı Adığey'de Kabıhable köyünden tarih öğretmeni Hasaneko Hamid 25 yıllık titiz bir çalışmayla hazırlamıştı. 

 

2014 yılının Çerkes soykırım ve sürgününün 150. Yılı olması nedeniyle Hasaneko Hamid, Maykop Khase ve Çerkesya Yurtseverlerinin girişimiyle aynı haritanın üzerine yeni yerleşim yerlerini de ekleyerek, genişletilmiş olarak yeniden düzenlemişti.

 

Haseneko Hamid yirmi beş yıl boyunca eski Çerkes yerleşim yerleriyle ilgili çalışmalar yaptı, arşivlerden onların isimleri ve eski yaşayanlar hakkında dokümanlar topladı.

 

Don (Ten) nehri civarından başlayarak tarihi Çerkesya sınırları içinde 5000'den fazla köy ismini arşivlerden tespit eden Hasaneko Hamid'in bu çalışması uzun yıllar soruşturma ve kovuşturmalarla engellendi, defalarca üzerinde çalışarak elle yaptığı haritalara el konuldu. Bazen pasaportu alındı, bazen gerekçesiz olarak devlet arşivlerine alınmadı.

 

Tarihi Çerkesya haritası, 14 yıl önce olduğu gibi yine Cherkessia.net Yayın Kurulu tarafından Çerkes Soykırım ve Sürgününün 160. yılında yeniden çoğaltıldı. 

 

Geçtiğimiz 14 yılda Çerkes dernekleri, miting, festival v.b kurum organizasyonlarında ve münferit olarak yaklaşık 57 bin adet tarihi Çerkesya haritası dağıtılmıştır. 

 

Harita Mayıs 2024 tarihi itibarıyla 70*100 cm boyutlarında 200 gr mat kuşe kağıda baskılı olarak yeniden dağıtıma hazır.

 

Not: Haritadan edinmek isteyenlerin info@cherkessia.net adresine mail ile ulaşmaları veya  https://www.facebook.com/cherkessia.net?fref=ts  FB sayfasına mesaj göndermeleri gerekiyor. Harita gönderimlerinde ücret ödemesi yoktur, harita teslim alındığında kargo bedelinin ödenmesi yeterlidir.

 

Cherkessia.net, 19 Mayıs 2024

 


Bu haber toplam 1524 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net