Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21 Mayıs'a İthaf Edilen Şeheh (Шэхэх) Melodisi Estonya'da Yankılandı!
30 Mayıs 2024 Perşembe Saat 23:16
Çerkes besteci ve müzisyen Pınar Özaslan'ın 21 Mayıs'a ithaf ettiği Şeheh (Шэхэх) müziği viola solosuyla Estonya'da çalındı.


Çerkes besteci ve müzisyen Pınar Özaslan'ın 21 Mayıs'a ithaf ettiği Şeheh (Шэхэх) müziği viola solosuyla Estonya'da çalındı. 

Talin’de Estonya Müzik ve Sahne Sanatları Akademisinde yüksek lisansını tamamlayan besteci Pınar Özaslan 21 Mayıs gününe özel yaptığı paylaşımı:

 

“Şeheh” Çerkes geleneğinde bir kurşunu çıkarmak için kullanılan ritüel bir melodidir.

 

Chapsh iyileştirme ritüeli sırasında Çerkesler bu melodiyi yaralı bir savaşçının iniltilerini bastırmak için söylerlerdi, çünkü zayıflığın açıkça gösterilmesi geleneksel olarak kabul edilmezdi.

 

Şeheh(Шэхэх), belirgin bir başlangıcı veya sonu olmayan, sürekli, trans benzeri doğası ile karakterize edilir. (Timur Kodzoko, @jrpjej ve @oredrecordings'un kurucusu)

 

Bugün, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 160. yıldönümünde, derinden etkilendiğim bu yazıyı paylaşmak istiyorum.

 

Bu yıl “Dağlardan Ölçülere: Çerkes Müziğine Çağdaş Kompozisyonel Yaklaşım” başlıklı yüksek lisans tezimi yazdım ve müzikal mirasımı bestelerime entegre etmenin yollarını aradım.

İnanılmaz derecede ilham verici ve anlamlı oldu ve bunun yeni başladığım hayat boyu sürecek bir yolculuk olduğuna inanıyorum. Solo viyola için yazdığım “Ritüel” sevgili dostum Kristjan Kannukene’ye ithaf edilmiştir.

 

Parçanın özünü ve arkasındaki sembolizmi yakalamakta harika bir iş çıkaran böylesine muhteşem bir müzisyenle işbirliği yaptığım için şanslıyım.” notuyla duyurdu.

 

Özaslan www.ghuaze.net’e yaptığı açıklamada:

 

” Şeheh”, Çerkes geleneğinde kurşun çıkarmak için kullanılan bir ritüel ezgisidir. “Chapsh” iyileştirme ritüeli sırasında, Çerkesler yaralı bir savaşçının inlemelerini bastırmak için bu melodiyi söylerlerdi zira zayıflık göstermenin açıkça kabul edilmediği bir gelenekleri vardı.

 

Şeheh, belirgin bir başı ve ya sonu olmayan, sürekli ve trans benzeri doğasıyla karakterize edilir.

 

Bu değerli bilgiyi benimle Jrpjej isimli Çerkes müzik grubunun kurucusu Timur Kodzoko paylaştı.

 

Eserin uzun halinde göreceğiniz koreografi de bu ritüelin sembolizmini içerir.

 

Eseri çok başarılı Eston viyola sanatçısı Kristjan Kannukene 12 Mayıs 2024 tarihinde Talin’de Estonya Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi konser salonunda yüksek lisans mezuniyet konserimin ilk yarısında seslendirdi.”

 

Şeheh (Шэхэх) youtube linki için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=0BU8R7C2OII

 

Kaynak: https://ghuaze.net/estonyada-seheh-%D1%88%D1%8D%D1%85%D1%8D%D1%85-melodisi-yankilandi/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR11ilQ0yiPgyYRnguLxg6Jy50nTVABU64kTbdRdR_PaE1shB9vqcfru2ms_aem_ARQHkJV9vkQQ4EPnBif9WYt2lb9RxN5EEAouqgPA547tefbB4lxRCO8cms8RYviFUhA4veI0sI9QhvNP_dzU5fws

Cherkessia.net, 30 Mayıs 2024


Bu haber toplam 1127 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net