Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
APPEAL OF CİRCASSİAN PATRIOTS! (ÇERKESYA YURTSEVERLERİ’NİN ÇAĞRISI)
16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 19:52

We, the Circassians (Adyge), are the indigenous people of our motherland Circassia. We were born, grew up and became a nation in Circassia. Our language, our religion and our traditions have been formed in that land, in which we did lived since immemorial time.

But “the expansion policy” of Russian Empire in the 18th  and 19th centuries became a disaster for our people. At the end of the Russian-Circassian war, started in 1763 and ended 1864, our homeland Circassia was destroyed and Circassians were genocide or driven from their homeland. After the war the surviving population in our homeland Circassia was less than 5%, compared with the pre-war.

Almost 150 years have passed since this disaster. Today we, the Circassians, are forced to live in our homeland splited at five different political units and in diaspora spread over dozens of countries. Although our people are in danger of extinction, the Russian Federation closes his eyes and do not hear our voice.

For this reason, we are trying to announce our voice to the world and to get the suport of the democratic countries and institutions.

Circassia is a part of Europe and the Circassians are a European people. The cultural as well as social values and norms that the Europe have reached today, live in our “Xabze”s, which we can translate as “the sum of non-written laws and rules”, for centuries.

We, the Patriotic Circassians, want to organize our future in Europe where the social-human rights and freedoms are the most suitable to our social character and believe that it is our historical right but at the same time the task of international community to rebuild Circassia as a part of Europe which is the only guarentee of our future.

However, to make this possible, first of all, the Russian Federation, the legal heir of the Russian Empire, should accept the fact that Circassia is destroyed by Russian Empire and Circassians are victims of a terrible genocide.

After that, Circassia should be re-established, based on the borders before the Russian-Circassian had started and Circassians, living splitted to dozens of countries, should get the status of “nation in exile” and have the right for “dual citizenship”. But the most important is, our right to return to our homeland Circassia should be recognized without any condition and the material and spiritual infrastructure for such a mass return should be preapared.

We believe that the democratic nations and institutions of Europe will not allow that the Circassian people, a wealth of humanity with its rich and thousands of years old history, is being exterminated.

Distinguished Members of European Parliament,

Circassian Question” is not only ours or Russian Federation’s, but also Europe’s problem and even is a matter of humanity. We can start to solve it with establishing a “Circassia and Circassians (Adyghe) Commission in the European Parliament”.

Moreover, to support the Circassian organizations financially and spiritually would accelerate the process.

We, Circassians ( Adyge ) see our future in Europe and believe that a Europe with Circassia will be more beautiful.

With our best Regards.

Patriots of Circassia

 

ÇERKESYA YURTSEVERLERİ’NİN ÇAĞRISI

Değerli Konuklar,

Öncelikle bizlere burada bulunma ve sizlere sorunlarımızı-özlemlerimizi anlatma olanağı sunduğunuz için emeği geçen herkese, izleyicilere ve konuklara içtenlikle teşekkür ederiz.

Biz Çerkesler ( Adıgeler ) anavatanımız Çerkesya’nın yerli halkıyız. Çerkesya’da doğduk, büyüdük ve bir halk olduk. Dilimiz, dinimiz ve gelenek göreneklerimiz, üzerinde ezelden beridir yaşadığımız o topraklarda şekillendi.

Ama Rusya İmparatorluğunun 18. ve 19. yüzyıllardaki genişleme ve sıcak denizlere ulaşma politikası halkımız için bir felaket oldu. 1763 yılında başlayıp 1864’te sona eren Rus-Çerkes savaşları sonunda Çerkesya yokedildi; Çerkes halkı soykırımdan geçirildi ve topraklarından sürüldü. Savaştan sonra anavatan Çerkesya’da kalabilen nüfusumuz % 5’ten bile azdı.

Aradan neredeyse 150 yıl geçti. Bugün anavatanında 5 farklı siyasi birime bölünmüş ve diasporada onlarca ülkeye dağılmış olarak yaşamak zorunda kalan halkımız yokolma tehlikesi ile karşı karşıya; ama Rusya Federasyonu soruna gözlerini kapıyor, sesimizi duymuyor.

Bu nedenle sesimizi dünyaya duyurmaya çalışıyor; demokratik ülkeleri ve kurumları yanımızda görmek istiyoruz.

Çerkesya geçmişte olduğu gibi bugün de Avrupa’nın bir parçası ve Çerkesler de Avrupalı bir halktır. Hatta bugün Avrupa’nın ulaşmış olduğu kültürel ve insani değerler bizim “toplumsal değerler toplamı” olarak da formüle edilebilecek Xabzelermizde yüzyıllardır yaşamaktadır.

Biz Yurtsever Çerkesyalılar, geleceğimizi gelenek göreneklerimizle, değerlerimizle örtüşen; toplumsal karakterimize en uygun; insan hak ve özgürlüklerine sahip Avrupa’da örgütlemek istiyor; Avrupa’nın bir parçası olacak Çerkesya’nın yeniden inşa edilmesinin tarihsel hakkımız, uluslararası toplumun görevi ve geleceğimizin garantisi olduğuna inanıyoruz.

Bunun mümkün olabilmesi için, öncelikle Rusya İmparatorluğunun yasal mirasçısı olan Rusya Federasyonu’nun, Çerkesya’nın yokedildiği; Çerkes halkının soykırımdan geçirilerek sürgün edildiği gerçeğini kabul etmesi gerekmektedir.

Bundan sonra, Rus-Çerkes savaşları başlamadan önceki sınırları esas alınarak Çerkesya yeniden kurulmalı; onlarca ülkeye dağılmış bir şekilde yaşayan halkımıza “sürgün halk” statüsü verilmeli, “çifte vatandaşlık hakkı” tanınmalı ve anavatanımız Çerkesya’ya dönüşleri örgütlenmeli, bu kitlesel dönüşün maddi ve manevi altyapısı hazırlanmalıdır.

Avrupa’nın demokratik devletlerinin, kurum ve kuruluşlarının, örgütlerinin ve parlementerlerinin binlerce yıllık geçmişi ile insanlığın bir zenginliği olan Çerkes halkının sorunlarına seyirci kalmayacağına ve yokolmasına izin vermeyeceğine inanıyoruz.

Değerli Parlementerler ve Konuklar,

Çerkes sorunu”, bizim ve Rusya Federasyonu’nun olduğu kadar; Avrupa’nın ve insanlığın da bir sorunudur. Avrupa Parlamentosunda kurulacak bir “Çerkesya ve Çerkes ( Adıge ) Komisyonu” eliyle sorunun çözülmesi için bir altyapının hazırlanması mümkündür.

Aynı şekilde, Çerkes örgütlerinin maddi ve manevi olarak desteklenmeleri Çerkes Sorununun çözülmesi sürecini hızlandıracaktır.

Biz Çerkesler geleceğimizi Avrupada görüyor, içerisinde Çerkeslerin da olduğu bir Avrupa’nın daha güzel olacağına inanıyor ve sizlerin de buna inanmanızı istiyoruz. 

Saygılarımzla.

Çerkesya Yurtseverleri

 

 


Bu haber toplam 3697 defa okundu.


Ali Kılıç

Varolun çerkesya yurtseverleri!!
Hatko Vural'ın yazdığı gibi topluca aklı kaybettirilmeye uğraşılmış Çerkes halkının vicdanı oldunuz.

18 Kasım 2011 Cuma Saat 22:00
Deguf Gamze

Çağrı hem anlaşılır hemde çok net.
Acaba nerede okundu bu deklerasyon. Şu sıralar siteyi fazla takip edemedim o yüzden kaçırmış olabilirim. saygılar.

17 Kasım 2011 Perşembe Saat 23:23
Adige Metin

Merhaba,
Çağrı çok hoş ancak bir de duruma Avrupa ülkelerinin gözünden bakarsak.
1. Avrupalı devletler böyle bir işe neden girişmelidir. Bu işten Avrupalı devletlerin çıkarı nedir.
2. Bu iş için Çerkes diasporasının ideolojik, ekonomik ve sosyal yapısı hazır mıdır ?
3. Çerkes diasporasının temsilcisi olduğunu iddia eden ve bu taleplerde bulunan kişilerin ilgili destek karşısında Avrupalı devletlere Çerkesler adına vadedecekleri nelerdir ?
Bence bu soruların cevabı verilmeden bu çağrı bir blog yazısından öteye geçemez.
Saygılarımla

16 Kasım 2011 Çarşamba Saat 22:36
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net