Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAYIN ANKVAB…: BÖLÜNMEYECEĞİZ!
28 Kasım 2011 Pazartesi Saat 23:22

Değerli Okurlarımız,

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Aleksandr Ankvab’ın Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’na göndermiş olduğu mesajı, kimi ifadeleri içimiz burkularak, okuduk; ama Abhaz devletinin uzun bir süredir tartışılan konularda Devlet Başkanı düzeyinde görüş belirtmesine de sevindik. 

Sayın Ankvab’ınkan kardeşimiz Çerkes halkı“ diyerek, kardeş bir halk olduğumuzu dile getirmesi sevindiricidir. Aynı şekilde Abhaz halkının ulusal kimliğini ve Çerkes olmadıklarını vurgulaması da!

Ama bunu yaparken „Çerkes olarak adlandırılan Wıbıhlar, Adıgeler, Kabardeyler…“ demesi ve hemen altındaki paragrafta „Çerkes Halkları“ ifadesini kullanması bir talihsizliktir.

Sayın Ankvab’ın Wıbıhların ve Kabardeylerin Adıge etnik kimliğinin asli unsurları olduğunu; Adıgelerin hepsine birden Çerkesler dendiğini; Çerkes ( Adıge ) halkının tek ve bölünmez bir bütün olduğunu bilmemesi mümkün değildir. Bu tür bir söylemin Çerkes ( Adıge ) halkını bölmek isteyenlerin ellerine koz vermek anlamına geldiğini de!   

Keza, „…Çerkes halklarının tarihindeki sorunlarla ilgili yapılan politik spekülasyonlar“ ve „provakasyonlar“ ile anlatılmak istenen Çerkes Soykırım ve Sürgünü ise eğer; bütün dünyanın bildiği bu gerçeği, Sayın Ankvab’ın bilmemesine, bu tarihi gerçeği bir „spekülasyon“; tarihin aydınlığa çıkarılması ve adaletin yerini bulması çabalarını da „provakasyon“ olarak nitelemesine gerçekten şaşırdık.

Niyeti  Abhazya Cumhuriyeti’ni ve Abhaz halkını bu tartışmaların dışına çıkarmaksa, bunu yaparken tarihimizi karartmasına gerek yoktu. Abhaz halkının gelecek vizyonunu ve yol haritasını anlatması yeterliydi.

Ancak, Çerkes halkını ve Çerkesya’yı bölme veya Abhazya’nın çıkarlarına feda etme girişimlerine da asla müsaade etmeyeceğimizi; Çerkes ( Adıge ) ulusunun çıkarlarını her platformda savunacağımızı; bundan sonra bütün dünya halkları ile olduğu gibi Abhaz halkı ile de ilişkilerimizin „diplomaside karşılıklık“ ve „karşılıklı çıkarlar“ ekseninde olacağını bilmesini istiyoruz.

Ve bütün kurumlarımıza, derneklerimize ve tek tek insanlarımıza da daha fazla vakit kaybetmeden Çerkes ulusal kimliği etrafında örgütlenme, Çerkes ulusal çıkarlarına yoğunlaşma ve Çerkesya’da uluslaşma hedefine kilitlenme çağrısı yapıyoruz.

Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!

Yaşasın Çerkesya!

Çerkesya Yurtseverleri

 

Уважаемый г-н Анкваб... МЫ НЕ РАЗДЕЛИМСЯ!

Дорогие читатели,

некоторые фразы приветствия, направленного Президентом Абхазской Республики уважаемым Александром Анквабом участникам Ассамблеи Федерации Абхазских Культурных Центров, мы прочитали с сильным разочарованием, но в тоже время нас обрадовало то, что Абхазское Государство на уровне Президента проявило свой взгляд на давно оспариваемые вопросы.

Радует то, что уважаемый Анкваб, сказав «наши кровные братья», утвердил то, что мы являемся братским народом. И то, что тем самым, обозначив национальную идентичность абхазского народа, сделал ударение на том, что они не являются черкесами!

Но в тоже время, произнесение сочетания «убыхи, адыги, кабардинцы, все, кого называют черкесами» и, сразу в следующем параграфе, – использование фразы «черкесские народы», является недоразумением.

Невозможно, чтобы уважаемый Анкваб не знал того, что убыхи и кабардинцы причисляют себя к одной национальности – к адыгам; того, что всех адыгов называют черкесами; того, что черкесский (адыгэ) народ является неделимым единым целым и то, что такое выражение выдает на руки козырь всем тем, кто желает разделить черкесский (адыгэ) народ!

Точно так же, если под фразами «политические спекуляции в вопросах истории черкесских народов» и «провокации» подразумеваются черкесский геноцид и изгнание, то мы очень удивлены тому, что уважаемый Анкваб не знает той правды, о которой знает весь мир и обозначает этот исторический факт «спекуляциями», а попытки освещения этой истории, дабы справедливость восторжествовала, называет «провокациями».

Если его намерение – это вывести Абхазскую Республику и абхазский народ из всех этих споров, то ему необязательно было для этого очернять нашу историю. Хватило бы простого обозначения будущего и путей развития абхазского народа.

Однако мы хотим, чтобы он знал то, что мы не позволим осуществиться попыткам разделения черкесского народа и Черкесии или принесения их в жертву интересам Абхазии; то, что мы будем защищать интересы черкесской (адыгэ) нации на каждой платформе; и то, что с данного момента наши отношения с абхазским народом будут такими же, как и со всеми другими народами мира, построенные на «взаимности в дипломатии» и «взаимной выгоде».

И призываем все наши учреждения, организации и каждого члена нашего общества  незамедлительно сплотиться вокруг черкесской национальной идентичности, сделать упор на черкесских национальных интересах и сосредоточиться на цели становления единой нацией в Черкесии.

Патриоты Черкесии.


Bu haber toplam 4381 defa okundu.


kabardin

bu yaz abhazya ya gitmiştim. abhazya sınırında bizden vize istediler. vizemizin olmadığını söyleyince o şekilde abhazya ya giremeyeceğimizi söylediler. biz adigeyiz dedik belki girdirirler diye. ama adamlar türkiyeden mi geliyosunuz dediler evet dedik. o zaman abhaz olsanız da vizesiz giremezsiniz dediler. bunun üzerine bir buçuk saat sınırda bekledik. abhazya demografyasında çalışan bi yetkiliyle telefon görüşmesi yaptıktan sonra oradaki abhazya askerlerinin komutanıyla da telefondaki şahsı görüştürdük ve zor bela girdik abhazya ya. görevliler çıkarken vizemiz olmazsa abhazya dan çıkamayacağımızı söylediler. peki dedik abhazya ya girdik. neyse vize işlemleri için parlemento binasına gittim türkiye den geldiğimi ve vize almam gerektiğini aksi halde abhazya dan çıkamayacağımı söyledim. adam direk bana abhaz mısın adige misin dedi. adigeyim dedim. o zaman 20 dolar vize ücreti vereceksin dedi. şaşırdım tamam vereim dedim. sonra türkiyeden gitme oraya yerleşme bi abi var görevli onu aradı ve vize işlemiyle ilgili bilgi verdi. sonra telefonu bana verdi abinin adının mesut olduğunu öğrendim. o da bana abhaz mı yoksa adige mi olduğumnu sordum. tavrını ölçmek için abhazım dedim. sülalemi sordu söyledim ben de. sonra diğer görevli ile bişeler daha konuştu ve telefonu kapattı. diğer görevli bana adigeyim dedin abhazmışsın sen dedi. ben de abhazım ama adigelik de var dedim :) sonra o zaman senden 20 dolar vize ücretini almayacağız dedi. canıma minnet benim de tamam dedim tabi :) sonra gelmişken bi vatandaşlık alalım bari dedik. demografya denilen nüfus bakanlığına gittik. orada da abhaz mı yoksa adige mi olduğumuzu sordular. adigeyiz dedik. ozaman vatandaşlık veremeyiz dediler. bu kadar ayrımcılığın üzerine sinirlendim haliyle ve dedim ki savaşırken adigelerle beraber savaştınız savaşta türkiyedeki tüm diaspora size maddi destek ve tıbbii destek sağladı yardımları alırken kimseye adigemisin abhaz mısın diye sormadınız şimdi neden soruyosunuz dedim. adam dün dündür bu gün bugündür gibisinden bi cevap verdi. peki dedik çıktık demografyadan da. velhasılı söylemek istediğim diasporadaki gibi bi durum yok orda. nerdeyse adigeyim dersen tutuklayıp sorguya çekecekler. bize gösterilen bu ayrımcılık karşısında abahazya ya bir daha asla gitmeme kararı aldık ve karşılaştığımız durumu herkese anlattık. DİYECEĞİM ŞUDUR Kİ ADİGE NİN ADİGE DEN BAŞKA DOSTU YOKTUR. bunu kimse onutmasın. kimse birleşik kafkasya federasyonu hayali kurmasın. kurmamız gereken tek hayal BAĞIMSIZ ÇERKESYA NIN BAYRAĞI ALTINDA GÖLGELENEBİLECEĞİMİZ BİR GÜNÜN HAYALİDİR. YAŞASIN BAĞIMSIZ ÇERKESYA. WORAPSOW ADİGE XEUK..

07 Aralık 2011 Çarşamba Saat 17:06
D. Nefin

ilk çeviriyi yapıp kamuoyuna sunanlar kendileri dışında Rusca bilen birilerinin olabileceğini düşünmemişler herhalde.

aslında böylece esas olumsuzluğu kendilerine yapıyorlar haberleri yok sayın Ankvab'ı da gereksiz yere iki kere sevimsiz durumuna düşürüyorlar. hoş sayın Ankvab'ın gerçek deklerasyonunda da örseleyici bir durum yok değil, ancak buna birde abhazyam.com daki çeviri işgüzarlığı eklenince olumsuzluk ikiye katlanmış tabiki.

30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 02:44
Tsey İbrahim

Wopsaw yurtseverlere. Artık Çerkes halkından taraf insanlar var kusura bakmayın dezenformasyon uzmanları. gerçekten üzgünüz.
Artık ne KAFFED deki sözde abhazya misyonerlerinin esamesi okunacak nede sahte kardeşlik masalıyla uyutacak çerkes bulabileceksiniz.
==diplomaside karşılıklılık ==sevdim bu sözü ben.

30 Kasım 2011 Çarşamba Saat 02:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net