Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!
08 Mart 2012 Perşembe Saat 00:21

Bugün Dünya Kadınlar Günü! Her yıl 8 Mart’ta dünyanın her tarafında başta kadınlar olmak üzere bütün demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü ve insan haklarına saygılı çevreler ve gruplar tarafından konferans, gösteri, miting gibi etkinliklerle anılır. Kadınlar bu etkinliklerle hem kendi aralarında dayanışma gösterir, hem de toplumdan beklentilerini vurgularlar.

Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bundan sonra hızla yayılarak bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama ilkbaharda kutlanıyordu. 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı, 8 Mart tarihini kesin olarak Dünya Kadınlar Günü olarak belirledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da, artık neredeyse bütün dünyada kutlanan bu günü, 1977 yılında Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Özellikle 90’lı yıllardan beri hem düzenlenen etkinlikler çeşitlendi hem de bu etkinliklere katılan insanların sayısı arttı.

Kadınların öteden beri önemli ve özel bir yerinin olduğu biz Çerkeslerde ise kadın hep saygı görmüş, bu özelliği ile içinde yaşadığı diğer toplumlara örnek olmuştur. Kimliğimize ve kültürümüze sahip çıktıkça, geleneklerimizin olumlu yanlarını, günümüz toplumlarının olumlu birikimleri ile yoğurdukça Çerkes kadını çevresine örnek olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet ve ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

Cherkessia.net


Bu haber toplam 3063 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net