Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHERKESSIA.NET YAZARI CETAO İBRAHİM`E FSB`DEN BASKI
09 Mart 2012 Cuma Saat 00:07

Ocak ayı sonlarında, Interpol tarafından arandığı belirtilen Türkiyeli bazı kişilerle ilgili yapılan soruşturmada bilgilerine başvurulacakları gerekçesiyle, evlerinden veya farklı  yerlerden alınarak Maykop FSB binasına götürülen yazarlarımız Çetao İbrahim ve Çetao İnal, kendileriyle hiç bir bağı olmayan kişiler hakkında sorgulanmışlardır.

Evinden alınarak FSB merkezine götürülen Çetao İbrahim`in TC pasaportuna el konuldu ve bugune kadar da geri verilmedi.  Kendisine RF vatandaşlığını alırken neden Turkiye vatandaşlığından çıkmadığının sorulması üzerine, İbrahim Çetao, kendisinin vatandaşlik aldığı zaman RF yasalarının böyle bir talep içermediğini söyledi.

Çetao`nun sorgulanması Adige Xase yönetim kuruluna, çesitli bakanlara ve Adige Cumhuriyeti başbakanı Kumpil Murat`a kadar iletildigi bildiriliyor.

11 Şubat tarihinde Adige Xase`nin Suriye Çerkesleriyle ilgili olağanüstü genel kurulunun yapıldığı günün sabahı, kimileri evlerinden alınarak, kimileri de çağırıldığı FSB merkezinde, saatlerce tutularak sorgulanan Çetao Ibrahim, Çetao Inal, Meşfes`u Necdet Hatam, Berzeg Nihat, kongrenin bittigi saatlerde salıverildiler. Yedic Memet`in de aynı saatlerde savcılıkta sorgulandığı  bildiriliyor.

Yazarımız İbrahim Çetao pasaportunun kendisine geri verilmesi icin 13 Subat`da yaptığı yazılı müracaat sonrası tekrar ifadeye çağrıldı ve sorgu esnasında kendisine yasadışı olarak; TC vatandaşlığından çıkmadan RF vatandaşlığını almış olması sebebiyle mahkemeye verilerek RF vatandaşlığından çıkarılacağı sözlü olarak tebliğ edilmiştir.

Çetao İbrahim, 08 Mart  tarihinde de Adige Khase – Çerkes Parlamentosu baskanı Hapaye Arambiy`e konuyla ilgili olarak yazılı bir dilekçe de verdi.

FSB  içinde yetkilerini  aşan bir kliğin işgüzarlığı olarak tahmin ettiğimiz bu olayın en kısa zamanda kovuşturularak sonuçlandırılmasını ve Suriye’deki Çerkeslerin durumuyla ilgili gündemin kızıştığı bu günlerde,  RF`nu yönetiminin Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına dönüşlerine olumlu  bakmasini engelleyerek, imaj bozmak isteyen kimi iç güçlerin, Çerkeslerin anavatanlarına dönüş haklarını engelleyemeyeceklerini, dönüş yapmış olan arkadaşlarımıza yapılan bu türden baskı ve sindirme politikalalarının da asla kabul edilemeyeceğini  ve tüm haklarını sonuna kadar her türlü platformda savunacağımızı beyan ediyor, yetkilileri acilen göreve çağırıyoruz.

Cherkessia.net

Mıyekuape08 Mart 2012

 

ДАВЛЕНИЕ СО СТОРОНЫ ФСБ НА СОТРУДНИКА САЙТА

Федеральная Служба Безопасности России оказывает незаконные и произвольное давление на одного из наших авторов Ибрахима Четао, а также других черкесов, вернувшихся на родину. 8 марта Ибрахим Четао подал письменное заявление по поводу происходящего главе «Адыгэ Хасэ – Черкесский Парламент».

Под предлогом допроса, поводом к которому послужил арест некоторых граждан Турции, осуществленный Интерполом в январе, Ибрахима и Инала Четао, живущих раздельно, забрали из их домов под разными предлогами и провели допрос по делу, которое их никак не касается.

 

Турецкий паспорт Ибрахима Четао, который был изъят у него дома, до сих пор владельцу не возвращен. На вопрос сотрудника ФСБ, почему Ибрахим Четао, получая российское гражданство, не отказался от турецкого он ответил, что на тот момент закон РФ такого не требовал.

Допросы в ФСБ были проведены и 11 февраля, в день, когда «Адыгэ Хасэ» Адыгеи проводило экстренный съезд по поводу положения черкесов в Сирии. Их, Ибрахима Четао, Инала Четао, Мешфеша Недждета Хатама, Нихата Берзега. Мемета Едыджа,  тоже  в те жи часы допрашивали в прократуре. Частью забрав из дому, частью вызвав по повестке, продержали в УФСБ по РА по несколько часов.

13 февраля Ибрахим Четао письменно обратился в УФСБ с просьбой вернуть паспорт, выданный в Турции. Однако ему паспорта не вернули и предупредили, что подадут на него в суд с целью лишения российского гражданства, потому что при его получении он не отказался от турецкого.

О допросе Ибрахима Четао были оповещены члены правления «Адыгэ Хасэ – Черкесского парламента», некоторые министры и премьер-министр Адыгеи Мурат Кумпилов. 

Веря, что это недоразумение, которое, как мы предполагаем, является чрезмерным рвением одного из сотрудников ФСБ, превышающего свои полномочия, в скором времени благополучно закончится,

Заявляем:

– что в эти дни, когда на повестке дня проблема черкесов Сирии, мы не позволим некоторым внутренним силам изменить позитивный взгляд России на эту проблему и тем самым препятствовать праву черкесов на возвращение

– не приемлем подобное давление и политику запугивания наших репатриантов, вернувшихся на родину, и заверяем, что все свои права будем защищать до конца и на всех платформах.

 

Cherkessia.net

8 Марта 2012 г. - Майкоп

 


Bu haber toplam 4836 defa okundu.


Çuşha Umar

Kafkasya'daki Cumhuriyetler,Birer Muz Cumhuriyeti Mi ?

SSCB döneminde diasporadan gelip Kafkasya’daki cumhuriyetleri ziyaret edenler iyi bilirler. Rodina ve KGB kuşatması altında sırada, yerel halktan hiç kimseyle görüştürülmezdi. Sebep çok basit: Kafkasya’daki yerli halk diasporada yaşayan Çerkesler konusunda SSCB yönetiminin söylediği yalanlar ortaya çıkmasın, uyutma politikası devam etsin. Yalanlar demir perdeyle saklansın diye…

SSCB yıkıldı, kel göründü. SSCB vatandaşları kendilerinin süper güç değil, süper fakir ve dünyadan tecrit edilmiş cahil bırakıldıklarını sonunda anladılar.

Rusya Federasyonu gerçekte bir “federasyon” değil, “RUS” hakimiyeti ve hegemanyasından
müteşekkül “muz cumhuriyetler topluluğu “olduğu gayet aşikardır. Büyük Rus hakimiyeti hiçbir Cumhuriyeti ne iç işlerinde ne dış ilişkilerde asla söz sahibi yapmıyor.Çecenistan örneğinde olduğu gibi federasyondan ayrılmak isteyene savaş açıp katliam dahi yapabiliyor.

1864 Rus Soykırımı ve sürgünüyle anavatan kafkasya’dan sürgün edilen,% 80-90 oranında nüfusu dışarıda yaşamak zorunda kalan Adığe Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkes ve Kabartay-Balkar Cumhuriyetlerinin diaspora Çerkeslerinden daha büyük ne sorunları olabilir ki ???

Rusya Federasyon yönetimi çok iyi biliyor ki artık hesap verme zamanı gelmiştir ve kapıya dayanmıştır. 1864 de önce soykırıma, arta kalanları da Osmanlı toprakları başta olmak üzere
dünyaya sürgün gönderdiği Çerkesler kendisinden hesap soracaktır.

Rusya Federasyonu bunun için anavatan ile diaspora yakınlaşmasını, anavatana geri dönüşün önünü kesmaye çalışmaktadır ve çalışacaktır.

Dünya Çerkes Birliği toplantısına katılan KAFFED başkanını bir hafta göz altında tutması, Adığe Cumhuriyetine geri dönerek yerleşen kişileri FSB’nin tehdit etmesi, “anavatana geri dönüş” hareketine karşı bir göz dağı niteliğindedir.

Şimdi Adığe Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Aslan Thakuşinov’a çok önemli bir görev düşüyor.
Yönetimi altındaki savcılık ve FSB’nin, kaynağı malum olan, Rusya Federasyonu’nun bu türden yasadışı uygulamalarının hesabını sorabilecek mi? Yoksa “muz cumhuriyetlerinde” olduğu gibi sinerek
Rusya’nın bu türden baskı politikalarına boyun mu eğecek.

Suriyede Esed’e destek vererek katliamlara destek çıkan Rusya, Suriye’de Esed yönetimi ve devrimi destekleyenler arasında sıkışarak zarar gören Çerkeslerin hesabını da vermek zorunda kalacaktır.

14 Mart 2012 Çarşamba Saat 13:21
saim

Sayın Mehmet Yedic,sadece basit bir merak,bilgi istenen konunun aşağıdaki haber ve uzantılarıyla ilgisi varmıdır.Selamlar Saygılar sişnaxıj.


http://kafkasfederasyonu.org/haber/federasyon/2012/080312_kaffed.htm

13 Mart 2012 Salı Saat 00:42
Kemal Ceciko

Sayin MEMET YEDIC
Site Maykop`ta bazi fsb gorevlilerinin keyfi ve yasadisi uygulamalarla gorevlerini kotuye kullandiklarini belirtiyor ve bu durumu gundeme getiriyor.
Sizse bu onemli ve mucadele edilmesi gereken bir konuda benim bu isle alakam yok,oyunun icinde degilim dercesine birilerine mesaj gonderiyorsunuz.
Sizden, once bu olayi kinamanizi beklerdim.
Maykop`ta fsb`nin keyfi ve yasadisi uygulamalari varmidir?
Size savcilikta gayet yumusak ve guler yuzlu davranildiysa bu yapilan diger olumsuzluklari giderir mi?
Yoksa aman bu durumlari diaspora bilmesin yoksa "donus" baltalanir diyenlerden misiniz?
Diaspora anavatanda olan her seyi bilmelidir. Olumsuzluklari saklayarak surekli iyi guzel hos olanlari diasporaya yansitarak insanlarin rehavete kapilmasina ve mucadeleden uzaklasmasina sebep olunuyor.
Selamlarimla...

10 Mart 2012 Cumartesi Saat 13:53
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net