Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAMUOYUNA!
15 Mart 2012 Perşembe Saat 00:53

Bilindiği gibi, Ocak ayında Adıgey Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir "asayiş operasyonu"nda, yıllar önce Türkiye’den anavatana dönmüş, ama bazılarının kimi işlemleri henüz tamamlanmamış bir kaç kişi gözaltına alınmıştı. Buraya kadar herşey normaldi ve böyle operasyonlar hem RF’nda hem de dünyanın her tarafında hemen hergün olmaktaydı.

Normal olmayan, bu operasyonun RF’nun ve Türkiye’nin basın yayın organlarında sanki çok önemli bir olaymış gibi haberleştirilmesiydi. Şaşırmıştık; ama koparilan bu yaygaranin nedenini anlamak için de cok fazla beklemek zorunda kalmadik:
...
Bu operasyonun ardından, “Ocak ayında gözaltına alınanlarla ilgili” denilerek cemiyetimizin yakından tanıdığı ve sevdiği insanlarımız; anavatana dönüş hareketinin öncüsü yurtseverler FSB tarafından sorguya alındılar.

Bu insanlarımız 15-20 yıl önce anavatana dönüş yapmış, o zamanın yasalarına uygun olarak RF vatandaşlığı almış, şimdiye kadar da yasalara aykırı hiçbir davranış içerisine girmemişlerdi; ama şimdi, "RF vatandasligini alirken TC vatandaşlığından çıkmamış olmaları" nedeniyle, RF vatandaşlıklarının iptali ve sınır dışı edilmekle tehdit ediliyorlar.

Kimileri yayılan yalan-yanlış haberlere ve dedikodulara inansa veya şaşırsa da, biz Çerkesya Yurtseverleri, olanların hiçbirine şaşırmadık. Çünkü biz, ne istediğimizi biliyor; muhattaplarımızı da tanıyoruz.

Yıllardır bilinen şeylerin Çerkes Sorunu’nun dünyada tartışılmaya başlandığı; bizlerin, Çerkesya’nın Çerkeslerin vatanı olduğu ve Suriye’deki Çerkeslerin Anavatana getirilmeleri kampanyası yürüttüğümüz günlerde gündeme getirilmeleri ve kamuoyunun bildiği isimlerin sorguya alınarak sınırdışı ile tehdit edilmeleri bilinçlidir.

Böylece, bir yandan yurtseverlere gözdagi verilirken, diger yandan da Çerkesya’nın Çerkeslerin vatanı olduğunu vurguladigimız kampanyamiz baltalanmak; anavatan ve dönüşçüler karalanmak-küçük düşürülmek; anavatana dönüş inancı, istemi ve özlemi beyinlerde bitirilmek istenmektedir.

Çerkesya Yurtseverleri olarak bütün yasadışı uygulamaları, insanlarımızın maruz kaldıkları baskı ve tehditleri; bilerek veya bilmeyerek bu kirli kampanyanın parçası olanları kınıyor; herkesi soğukkanlı ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Halklarına; adalet, özgürlük ve eşitlik mücadelelerinde önderlik yapanlar, dünyanın her yerinde böyle baskılara, tehditlere ve karalama kampanyalarına hedef olurlar. Bunda şaşıracak birşey yok. Hatta, eğer bu ahlaksızlıklara ve yasadışı uygulamalara muhattap olmasaydık, o zaman kendimizden şüphe etmemiz gerekirdi.

Yurtseverler asla "pis isler"e bulasmayacaklari gibi; terörle, baskı ve tehditle veya böyle ahlaksız ve yasadışı yöntemlerle yıldırılamayacaklardır.

Tüm Çerkes kamuoyu bu konularda daha duyarlı olmalı, politik olarak kendisini eğitmeli-hazırlamalı ve kesinlikle böyle kirli oyunlara alet olmamalıdır.

Kahrolsun Komplocular ve İşbirlikçileri!
Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!
Yaşasın Çerkesya!

Çerkesya Yurtseverleri

 

ВНИМАНИЮ ЧЕРКЕССКОГО ОБЩЕСТВА!

Как известно, в январе в Адыгее была осуществлена "операция по обеспечению безопасности", в ходе которой задержано несколько лиц, вернувшихся из Турции на Родину много лет назад. До этого момента все было нормально: такие операции проводятся везде – как в России, так и во всем мире.
Ненормальным стало то, что на эту операцию сразу обратили внимание турецкие и российские СМИ, тут же публикуя материалы на эту тему. Всё выглядело немного странно, но не пришлось долго ждать, чтобы понять причину того, почему был организован этот скандал.

Вслед за этой операцией и в связи с задержанием в январе указанных лиц ФСБ начала вызывать и допрашивать людей, хорошо известных и уважаемых в нашем обществе, патриотов, сыгравших передовую роль в репатриации черкесов.
 
Эти люди вернулись в Адыгею 15-20 лет тому назад, получили в соответствии с действовавшим в то время законодательством российское гражданство и до настоящего времени не предприняли какие-либо незаконные действия. Им пригрозили аннулированием российского гражданства и депортацией за то, что они, став гражданами РФ, не отказались от турецкого гражданства.

Возможно, кто-то и удивился ложным сообщениям и сплетням, но Патриоты Черкессии не нашли в происходящем ничего неожиданного. Мы твердо осознаем свои задачи и хорошо знаем своих оппонентов. Допросы известных в обществе людей сознательно были проведены именно в тот момент, когда черкесский вопрос приобрел актуальность во всем мире, когда мы начали проводить кампанию по репатриации наших соотечественников, проживающих в неспокойной в данный момент Сирии.

Целью этих действий является с одной стороны запугивание патриотов, с другой - очернение нашей кампании, направленной на то, чтобы дать всем понять, что Черкессия - родина черкесов, а также унизить и оскорбить репатриантов, искоренить всякие стремления к возвращению на Родину у людей, которые верят в осуществимость репатриации.

Патриоты Черкессии осуждают все эти внеправовые действия, давление на наших людей и угрозы, а также тех, кто сознательно или неосознанно стали частью этой грязной инициативы, и призываем всех к благоразумию и хладнокровию.
 
Защитники прав и свобод своих народов во всем мире и во все времена подвергаются давлениям, угрозам и попыткам очернения их репутации. В этом нет ничего нового и удивительного. Наоборот, если бы подобные безнравственные и незаконные действия нас не затронули, мы бы засомневались в правоте своей борьбы.
 
Патриоты Черкессии никогда не были замешаны в этих "грязных делах", и методы террора, давления и угроз не способны сломить их решимость.

Призываем все черкесское сообщество проявить должный интерес к этому вопросу, развивать в себе политическую бдительность и не поддаваться подобным провокациям.

Да будут прокляты заговорщики и их помощники!

Да здравствует наша борьба за право оставаться черкесами!

Да здравствует Черкессия!


Патриоты Черкессии

 


Bu haber toplam 4618 defa okundu.


k'uek'ue

bu insanları şahsen tanır ve say gı duyardım. çerkesya için çalışan insanlar bu kadar kolay harcanamaz. yaşasın çerkesya.

20 Mart 2012 Salı Saat 01:45
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net