Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAŞASIN ABHAZYA, YAŞASIN ZAFER!
29 Eylül 2012 Cumartesi Saat 23:32


Soğuk savaşı ABD’nin önderliğindeki güçler kazanmıştı. Sosyalist Blok ve Sovyetler Birliği dağıldı. Yeni yeni devletler çıktı ortaya. Bunlardan biri de Gürcüstan’dı...

Ama bu yeni devletler, elbette soğuk savaşı kazanan güçlerin de kışkırtması ve desteği ile, hak ve özgürlükler temelinde yeni bir düzen kurmak, halkların gelecek korkusu olmaksızın ve kardeşçe birlikte yaşamasını sağlamak yerine yeni bir “pazar ve pay kapma” savaşına girdiler kendi aralarında.

Sınırlarını öncelikle kendi çıkarlarını gözeterek çizmeye çalıştılar.

Ama haktan ve adaletten yoksundu bu tercihleri ve bölgenin gerçekliği ile örtüşmüyordu.

Yeni savaşların, çatışmaların önünü açtılar.

O yıllarda bütün Kafkasya ayağa kalkmıştı. Halklar kendi geleceklerini örgütlemeye çalışıyorlardı.

Abhaz halkı da “kendi kaderini tayin hakkı” ve “Bağımsız Abhazya” talebi ile sokaklara dökülmüştü. Ama Gürcüstan’ın Abhaz halkının bu yasal ve meşru talebine yanıtı Abhazya’ya saldırmak oldu.

Rusya Federasyonu’nun da çanak tuttuğu ve 14 Ağustos 1992’de başlayan savaş, diğer Kuzey Kafkas halklarının ve Rusya Federasyonu’nun yardım ve destekleri; ama öncelikle kahramanca direnen Abhaz halkının fedakarlıklarıyla 30 Eylül 1993’te zaferle sonuçlandı.

Evet, tam bağımsızlık ve özgürlük değildi bu zafer, ama Abhaz halkının kendi kimliği ile kurduğu bir devlet: Abhazya çıkıyordu tarih sahnesine.

Ve bu devlet, hala ulus öncesi ilişkilerin ve kimliklerin izlerini üzerinden atamamış Abaza toplulukların Abhaz kimliği ile uluslaşması yolunda atılmış dev bir adımdı.

Abhazya artık bağımsız bir devlettir. Abhazya’nın bağımsızlığını henüz az sayıda ülkenin resmen tanımış olması, Abhazya’nın bağımsız bir devlet; Abhaz halkının da devletleşme-uluslaşma hakkının olduğu ve birgün tüm dünyanın bunu tanıyacağı gerçeğini değiştirmez.

Dünyaya dağılmış birkaç yüz bin kişilik bir nüfusu olmasına rağmen, Abhaz halkının bu “fırsatlardan yararlanma zekası”, cesareti ve fedakarca mücadelesi etnik kimliklerini yaşatmak ve uluslaşmak isteyen bütün dünya halklarına örnektir.

Çerkes ( Adıge ) halkı, devletleşen ve ulus olma yolunda ilerleyen Abhaz halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesine verdiği kayıtsız şartsız destekten dolayı gurur duymaktadır.

Çerkes halkının kimliğine, ulusal değerlerine, gelecek vizyonuna ve vatanı Çerkesya’yı inşa etme mücadelesine saygı duyacağından kuşku duymadığımız Abhaz halkını bundan sonra da desteklemeye devam edecektir.

Ama Abhaz halkının da iki bin yıllık kardeşliğin değerini bildiğinden, Çerkes halkının her daim yanında olacağından ve geleceğe bizimle birlikte yürümek istediğinden de kuşku duymak istemiyoruz.

Yaşasın Abhazya!
Yaşasın Çerkesya!
Yaşasın Çerkes-Abhaz Halklarının Kardeşliği!


Çerkesya Yurtseverleri Kurucu Meclisi
 


Bu haber toplam 3749 defa okundu.


ZAWER

Çerkesya bizim nihai hedefimiz olmalıdır. .Emeğimizİ enerjimizİ gücümüzü yönelteceğimiz herşey Çerkesya nın inşaası ve devamı içindir. Kısacası camiye helal olan kiliseye haramdır. kardeşlik masallarını çok dinledik gördük.kardeşlerini satanları da ahde vefası olmayanları da ......
Rahmetli Şamil Basayev Abazalara yardım ettikten sonra '' hadi gelin şimdi benim evimdeki ,Çeçenya daki ateşi söndürelim'' dediğinde kaç Abhaz geldi ????? sadece bir kişi o daŞşami'lin karısı ... Çerkesya için zaten Rus abileriyle yaptıkları malum.Rus abillerinizin gösterdiği yolda ermeni kardeşlerinizle size mutluluklar dilerim bizden uzakta .....

14 Ekim 2012 Pazar Saat 13:05
k'uek'ue

sayın hatko timaf sadece cecenya politikası mı.. ben adigeyim ve sırf adige olduğum için beni abhazya sınırında saatlerce beklettiler ve vize vermemeye kalktılar.. abhazlar adigeleri istemiyorsa adigeler onları hiç istemiyor. adigeler olmasa savaşı nasıl kazanacaklardı onu da bilmiyorum. bu en masum kelimeyle ihanete giriyor. ayrıca saçe olimpiyatlarını desteklemeleri de adige ve abhaz kardeşliğini tamamen bitirdi. artık herkes kendi ulusuyla ilgilensin. abhazlar da adigeler olmadan nereye kadar gidecekler görelim. yine ilerde yardım dileyecekler bizden ama iş işten geçmiş olacak...

10 Ekim 2012 Çarşamba Saat 10:02
Hatko Timaf

Peki Abhazyanin Cecenya politikasina ne denmeli? Abhazya savasinda canini feda eden onlarca Cecen var , savasa katilan 4000 Cecen savasci var. Peki Abhazyanin Çecenya savasindaki gösterdigi akil almaz pasif politikaya ne denmeli?
Bu mu sizin anladiginiz Kafkas Kardesligi? Herkes Abhazyanin yardimina kosacak ama Abhazya ise Rusya ile iliskileri en üst düzeylere ve dostluk mertebesine tasiyacak... Çecenya da Rusya en az 150.000 Insani katletti ve yüzbinlercesini mülteci durumuna düsürdü veya yetim ve sakat birakti...

Abhazyanin bu soykirima karsi bir hamlesi oldumu veya hic olmazsa bir aciklamasi? Kac tane Çecen mülteci ülkeye kabul edildi? Neden Abhazlar istedikleri ülkeler ve en basta Rusya olmak üzere (Kardes Çerkes halkına soykirim düzenleyen çarlik Rusyasinin sonrasi) ile iliskiler gelistirmekte ve calismakta serbestlerde neden ayni haklar ve özgürlük Çerkes Halkına gösterilmiyor?

Eğer yine bircok Abhazin belirttigi gibi, Abhazlarin ve Abhazyanin baska caresi yok diyecekseniz ise, benim size yanitim ise Çerkes halkininda baska caresinin olmadigi ve kendi siyasetini kiminle olursa olsun geliştirme özgürlügünün oldugunu ve bundan dolayi nasil Abhazlar Cecenlerin durumunu ele almadan Rusya ile ortak calistiklari gibi (Cecenler sanirim nedense kardes Kafkas halk kategorisine girmiyorlar...sadece Abhazlarin cikarlari icin Kafkasyada herkes calismalai, Rusyaya muhalefet olmamali, Cerkes Soykirimini dile getirmemeli, cünkü Abhazyanin cikarlarina ters düsüyor… ) ayni özgürlük Cerkesler icinde gecerlidir. Saygilarimla

04 Ekim 2012 Perşembe Saat 17:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net