Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA'YA ADIM ADIM…
05 Ekim 2012 Cuma Saat 13:47

ADIGEY CUMHURİYETİ 21 YAŞINDA!

Özgürlük savaşını kaybettik...Vatanımızdan sürüldük; ama umudumuzu hiç yitirmedik! Her fırsatta ayağa kalkmaya çalıştık, direndik...

Başkalarının bittiğimizi sandıkları, bazılarımızın inançlarını yitirdikleri bir zamanda örgütleniyoruz, toparlanıyoruz.

Üzerinde Çerkesin yaşadığı her toprak parçası; ulusal kimliğimizle örgütlü her kurum kutsaldır bizim için! Ve bir mevzi...

Kendimize güveniyoruz!

Bu mevzileri herşeyimizle savunacak, yaşatacak ve asla umudumuzu yitirmeyeceğiz. Bütün dünya şunu bilsin:

Bugün Adıgey Cumhuriyeti’mizin 21. Yılını kutluyoruz; ama birgün Çerkesya’nın 2000. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağız...

Yaşasın Adıgey Cumhuriyeti!
Yaşasın Çerkesya!

Kısa Tarihçe:

* Tüm Rusya Merkez İcra Komitesi Konseyi kararıyla 27 Temmuz 1922 tarihinde Kuban-Karadeniz Krayına bağlı olarak “Çerkes (Adıge) Özerk Bölgesi” kuruldu. Bu Özerk Bölgede yaşayan Adıgelere verilen kimliklerde, “milliyeti” hanesine “Çerkes” yazılmaktaydı.

* 5 Ekim 1990’da Bölge Konseyi Halk Temsilcileri olağanüstü  toplantısında “Adıge Özerk Bölgesi”nin hukuki devlet statüsünün  yükseltilerek Federasyon’a bağlı “Cumhuriyet” ilan edildi.

* 3 Temmuz 1991 tarihinde, Rusya Federal Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti tarafından RFSSC’ne bağlı “Sovyet Sosyalist Adıge Cumhuriyeti”nin kurulduğuna dair kanun çıktı.

* 22 Aralık 1991’de Yüksek Sovyet ve Başkanlık seçimleri yapıldı.

* 31 Mart 1992’de ise Rusya Federasyonu ile Adıgey Cumhuriyeti arasında Federal anlaşma imzalandı.

* 10 Mart 1995 yılında Adıge Cumhuriyeti Anayasası kabul edildi...

STEP BY STEP TO THE CİRCASSİA...

21st ANNİVERSARY OF ADYGEA REPUBLİC!

We lost the war for freedom.We were exiled from our homeland,but We have never lost our hope ! and We tried to stand up every time and We resisted.

We are being organized and being gathered together at the moment when others think that we came to an end and some of us lost their beliefs.

Every piece of land that circassians live on and Every institution organized with our national identity is holy for us ! and an emplacement !

We trust ourselves!

We will defend these emplacements with all of our power,keep them alive and we will never lose our hope.All the world must know ;

We celebrate 21st anniversary of the Republic of Adygea today ; but We will celebrate 2000nd anniversary of CİRCASSİA’s estabilishment one day.

Long Live Republic of Adygea!

Long Live Circassia!

Historical background shortly :

On 27 july 1922 Circassian (Adygea) autonomous region was founded as bound to Kuban-Black Sea Krai with the decision of All Russia Central Executive Committee Council.And in this autonomous region on the identity cards given to adygea people was written Circassian as their nationality.

On 5 october 1990 in the Extraordinary Meeting of People Represantatives of Region Council,Adygea Autonomous Region’s legal state status was promoted to the republic tied to the federation.

On 3 july 1991,Federal Republic of Russia Soviet Socialist enacted a law and with that law Republic of Adygea became Soviet Socialist Adygea Republic bound to RFSSC
On 31 march 1992 a federal agreement was signed between Russian Federation and Republic of Adygea.

On 10 march 1995 the Constitution of Republic of Adygea was accepted.


Bu haber toplam 3465 defa okundu.


Muharbiy Zafer-Konya

ÇERKESYA'YA ADIM ADIM… aynen yurtsever dostlar. Tham yıome o günleri göreceğiz.

SAĞOLUN! VAROLUN!

08 Ekim 2012 Pazartesi Saat 19:24
Zemzeğıj-Hayri

a si basbiy çy leri hareketi bu sorularını gerçekleştirecek Çerkes örgütlenmesini yaratmak istiyor en önce. Bakış açılarımız diye sitede bölüm var oradaki yazıları okumanu öneririm.
Demişsin ki ''biz gençler ne yapabiliriz? güzel bir soru.
çy ilişki kurun en önce. info adresi: info@cherkessia.net ben bundan 1.5 sene önce bir kaç soru sormuştum kendilerine hemen cevap verdiler sağolsunlar.

08 Ekim 2012 Pazartesi Saat 02:03
Basbiy Enis

'' suni olarak ulus birliğimizi engellemek için oluşturulan bu sınırları parçalayacak Çerkesya bayrağının altında toplanıp ulusal birliğimizi yeniden inşa edecek''

Bu bahsettiğimiz hedef çok çok ciddi bir olay.Pıratikte gerçekleşmesi nasıl olacak?
Soyut şeylerden uzak,neyin nasıl yapılacağını açıklayarak, hangi kuruluşlarla yapılacağını,bütçenin nerden karşılanacağını söyleyerek, maddeler halinde gerekirse paragraf paragraf yazabilecek bir kişi varmı burda?(veya bir yazı)
Özelde de şunu sormak istiyorum bu işin ana merkez gücü anavatandır.Bunun olması için hangi kuruluş ne yapıyo Adigey,Kar.Çerkes,Kaberdey Cumhuriyetleri başkanları nasıl bakıyo bu hedefe ,Diaspora bu ideala nasıl katkı yapacak?
Biz gençler ne yapabiliriz?
Gerçekci doyurucu bi şekilde bi açıklama yapabilen olursa artık bu siteye girdiğimde daha iyi olcak...

08 Ekim 2012 Pazartesi Saat 00:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net