Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ZAFER “BİRLİK”LE KAZANILIR, HAYAT “BİRLİK”TE GÜZELDİR...
21 Mart 2013 Perşembe Saat 21:03

 

Geçen sene olduğu gibi bu sene de, Çerkes kamuoyuna ulusal günlerimizde ve özellikle 21 Mayıs’ta “Birlik” çağrısı yaptık.

Birlik’te ısrarlıyız. Çünkü dünya bizi izliyor. Gücümüzü ve geleceğe nasıl yürüyeceğimizi, halk-ulus olma dinamiklerimizi görmek istiyor.

Eğer bizde bu “bir ulus” olma dinamiklerini ve iradesini görürse; desteği de çığ gibi büyüyecektir. Çünkü böyle bir güç, bölgede bir istikrar unsuru olmak demektir.

Çağrılarımıza şimdiye kadar hem olumlu hem de olumsuz yanıt verenler oldu. Anlayışla karşılıyoruz. Politik mücadele deneyimi olmayan bir halkın örgütlerinin, kurumlarının ve gruplarının böyle adımları atmakta zorlanacaklarını biliyoruz.

Ama “Birlik, aynılar-benzerler arasında olur” gibi yaklaşımlar da doğru değildir. Çünkü eğer birlik, aynılar arasında olacaksa, aynıların ayrı örgütlenmiş olmaları saçma olurdu.

Birlik, yani “eylem ve güç birliği”, aralarında politik farklar olan gruplar ve örgütler arasında, belli bir başlık altında ve o başlıkla sınırlı olarak bir araya gelmek, güçleri birleştirmek demektir.

Biz de “21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü” gününde güçlerimizi biraraya getirmek, taleplerimizi dünyaya daha güçlü haykırmak istiyoruz. Bunun için “Birlik” diyoruz.

Böyle bir birlik için, aynı şeyleri söylememiz gerekmediği gibi, farklarımızı inkar etmemiz, eleştirilerimizi rafa kaldırmamız da gerekmiyor. Tam tersine, daha doğruya, daha güzele ulaşmak için eleştirilerimizi açık yüreklilikle yapmalı; ama dışarıya karşı tek vücut olmalıyız.

“Birlik-Eleştiri-Birlik” diyoruz. Bu ilkenin bizleri politik olarak geliştireceğine ve güçlendireceğine inanıyor, birlik istemimizi bir zayıflık olarak görenlere rağmen, çağrımızı tekrarlıyoruz:

Gelin, bu hafta sonu, 24 Mart Pazar günü ve saat 17:00’ da, İstanbul Kafkas Kültür Derneği / Bağlarbaşında bu birliğin nasıl olacağını konuşalım. "21 Mayıs'ı birlikte örgütleyelim.

HERŞEY ÇERKES HALKININ BİRLİĞİ İÇİN! HERŞEY ÇERKESYA İÇİN!

Çerkesya Yurtseverleri Kurucu Meclisi.

21 Mart 2013


Bu haber toplam 3014 defa okundu.


Negôr Ubeyd

Dünyanın bizim halk-ulus olma dinamiklerimizi görmek istediği falan yok. Aksine dünya, gelişmiş dünya bu tür kavramları aşmış durumda.

Kaldı ki dünya istiyor olsa bile, milyonlara çile olmuş ulus devlet saçmalığına dalmak sığlık olurdu.

Birlik olunabilirse güzel olur elbette ancak tüm bunların öncesinde bazı saçma ön kabullerden arınmamız gerekir.

22 Mart 2013 Cuma Saat 16:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net