Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA AKTİVİSTLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!
16 Aralık 2013 Pazartesi Saat 14:51

Değerli basın mensupları, Değerli Kamuoyu;

1763-1864 yılları arasında gerçekleşen Rus-Çerkes Savaşı’nın sona ermesinin ve Çerkesya’nın işgal edilmesinin üzerinden 150 yıldan daha fazla bir zaman geçti.

Bu savaş sırasında ve savaşın sonunda, Rus İmparatorluğu, Çerkeslere karşı soykırım uyguladı, yüzbinlerce masum sivili katletti, yerleşim birimlerini yeryüzünden sildi. Bununla da yetinmeyen Rus İmparatorluğu, yüzbinlerce Çerkesi, zorla vatanlarından çıkardı ve dünyanın dört bir yanına dağıtarak sürgüne tabi tuttu. Bugün, nüfusunun % 90’ı kendi vatanı dışında, sürgünde yaşayan Çerkesler, kendi vatanlarında ise azınlık durumuna düşürülmüştür.

Aradan geçen zamana rağmen Rus İmparatorluğu’nun Çerkes politikası, en ufak bir değişiklik göstermedi. Bugün bile eğer söz konusu olan Çerkesler ise, Rusya her türlü hukuksuzluğu ve baskıyı uygulamaktadır.

Çerkeslerden arındırılmış bir Çerkes toprağı olan Soçi şehrinde, Rusya 2014 Kış Olimpiyatları’nı düzenleyecektir. Çerkesler ise buna muhalefet etmekte, Rusya’dan “Çerkes Problemi” ni çözmesini talep etmektedir.

Sadece bu nedenlerden dolayı, Rus güvenlik servisleri, Çerkesya aktivistlerine karşı, geniş çaplı hukuk dışı operasyon düzenleyerek, evlerinde aramalar yapmışlar, bu aramalarda bilgisayar, telefon, flaş bellek, kitap vb. ulusal içerikli yayınları da zaptetmişler ve aktivistleri de hukuksuz bir şekilde gözaltına almışlardır. Gözaltına alınan Çerkes sivil toplum liderleri ve aktivistler arasında, İbrahim Yağan, Adnan Khuade, Açumij Hilmi, Ruslan Çeş,Yevgeni Teşu, Ziha Amin, Yexhul Yura gibi isimler bulunmaktadır.

Çerkes Halkının problemleri ile ilgili görüşlerini ve bu arada 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na karşı muhalefetlerini demokratik ve hukuki yolları kullanarak açıklayan aktivistlerin, tamamen keyfi bir şekilde, gerçeklerle ilgisi olmayan bir takım suçlamalar ile yan yana getirilerek, hukuka aykırı olarak gözaltına alınmaları en temel insan haklarının ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Hukuk dışı baskın ve gözaltılar ile aktivistlere, Çerkes Ulusal sorunlarını dile getirerek çözüm istedikleri ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na muhalefet etmeleri sebebiyle gözdağı verilmek istenmektedir.

Rusya Federasyonunun da taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, düşüncelerin serbest bir şekilde açıklanmasını öngörmektedir. Çerkes Soykırımı ve Sürgünü de dahil olmak üzere Çerkes ulusal sorunları ile ilgili düşüncelerini açıklayan insanlar, hukuk dışı uygulamalarla göz altına alınamazlar.

Rusya Federasyonu, kendi vatandaşları olan Çerkeslerin demokratik yollarla dile getirdikleri sorunlarını çözmek yerine, ceberrut devlet anlayışıyla şiddet ve baskı kullanarak sindirme politikası izlemektedir. Rusya Federasyonu, apaçık bir şekilde, Soçi Olimpiyatları öncesinde, bütün Çerkeslere gözdağı verme girişiminde bulunmaktadır. Fakat bilinmelidir ki her sorun demokrasi, insan hakları ve hukuk kullanılarak çözümlenmelidir.

Biz dünya üzerinde yaşayan bütün Çerkesler, insan haklarına aykırı ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan soydaşlarımıza, maddi, manevi zarar verilmemesi, onların özgürlüklerine tecavüz edilmemesi ve haklarının çiğnenmemesi konusunu sorunun diğer tarafına önemle hatırlatmaktayız.

Hepsinden daha da önemlisi; Rusya Federasyonu’nun, “Çerkes Sorunu"nu insan hakları, yerli halkların hakları, demokrasi, evrensel hukuk ilkeleri ve barış çerçevesinde bir an önce çözmesi zorunluluğudur. "Çerkes Sorunu"nu tarihi ve ırkçı reflekslerle görmezden gelen ve ancak faşist bir devletin takınacağı bir tutumu benimseyen Rusya'nın bu uygulamalarına karşı herzaman soydaşlarımızın yanında olacağımızı tüm dünya bilmelidir.

Son olarak; Rusya Federasyonu Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü tanımalı, Çerkeslere koşulsuz geri dönüş hakkı ve çifte vatandaşlık sağlamalı ve tarihi topraklarımız üzerinde Çerkesya'yı oluşturmalıdır.

Çok dilli, çok etnili ve çok dinli Çerkesya, Rusya’ya ve Kafkasya’ya sadece barış getirecektir. Rusya kendi düşmanlarını yaratma ve onlarla savaşa tutuşma mekanizmasını terketmelidir. Çerkesler hiç bir milletin ve hiç bir devletin düşmanı değildir.

YAŞASIN İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ MÜCADELESİ !

YAŞASIN ÇERKES BİRLİĞİ!

YAŞASIN ÇERKESYA!

15 Aralık 2013

Çerkesya Yurtseverleri

İletişim için: www.cherkessia.net / info@cherkessia.net

***

CIRCASSIA ACTIVISTS ARE NOT ALONE!

Dear press members, and the general public;

It has been more than 150 years that Russian-Circassian War in between 1763-1864 ended and Circassia was invaded.

During this war and afterwards Russian Empire slayed hundreds and thousands of innocent civilians, destroyed their settlements, and basically performed a genocide on Circassian people. Russian Empire wasn’t gratified with all that and forced hundreds and thousands of Circassian people to leave their lands; exile, and disperse them to all around the world. Today, 90% of the Circassian people are living away from their homeland under banishment, and Circassians has been left as minority in their native land.

Regardless of the fact that all this long time has passed, Russian Empire’s Circassian policy hasn’t changed a bit. Even today, if the point in question is Circassians, Russia has been performing all kinds of lawlessness and oppression.

Russia is going to host 2014 Winter Olympics in Sochi, the city which is a Circassian land that has been refined from Circassians. Circassians are resisting against it and demand Russia to solve “Circassian Problem”.

Just because of these reasons, Russian Security Services have started widerange lawless operations agains Circassian activists, search their homes, and during these huntings they kept down computers, phones, flash memories, books, national themed publications, and arrested activists without law. There are civil association leaders and activists under arrest. İbrahim Yağan, Adnan Khuade, Açumij Hilmi, Ruslan Çeş, Yevgeni Teşu, Ziha Amin, Yexhul Yura are some of the names among those people.

The activist who tried to explain Circassia Nation’s problems and opinions in democratic and legal ways, along with them being opposed to 2014 Sochi Winter Olympics have been faced with untrue allegations. They have been arrested illegally and discretionary means that the basic human rights are violated. All those lawless raids and arrests are intimidations to activists as a result of they speak out Circassia National problems, and they are opposed to 2014 Sochi Winter Olympics.

As Russia being a part of European Human Rights Convention anticipates freedom of expressing opinions. The people who states their opinions on Circassian national problems including Circassian Genocide and Exile can not be arrested by illegal applications. Russian Federation doesn’t solve the problems that was mentioned by its own citizens, Circassians, but Russia follows a suppression policy with oppression under a despotic state mentality.

Russian Federation is obviously getting into attempt of threatening Circassians right before Sochi Olympics. But as it should be known; each problem should be solved in company with democracy, laws, and human rights. We; all the Circassians who live on earth necessarily remind to the other side of the problem that not to harm our cognate people physically or morally who were arrested illegaly, and not to violate their freedom and human rights.

Most important of all, it is a must that Russian Federation to solve “Circassian Problem” right away within the framework of human rights, native people rights, democracy, universal law basis, and

peace. Ignoring the problems by historical and racist reflexes, and having an attitude that only a fascist state would have are not the signs of doing a favor to Russia.

Lastly, Russian Federation must recognize Circassian Genocide and Exile, give Circassians unconditional right of return and dual nationality, and found the Circassia Federal Unit on our historical native land as soon as possible. Circassia with multiple languages, ethnicities, and religions will only bring peace to Caucasus and Russia. Russia should give up its mechanism of creating its own enemies and getting into fight with them.

Circassians are not enemy of any nation or any state.

LONG LIVE HUMAN RIGHTS AND DEMOCRACY FIGHT!

LONG LIVE CIRCASSIAN UNITY!

LONG LIVE CIRCASSIA!

İstanbul / 15 December 2013

Patriots of Circassia

For Contact: www.cherkessia.net / info@cherkessia.net


Bu haber toplam 2796 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net