Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA YURTSEVERLERİNDEN ÇAĞRI:SOÇİ ÇERKESYADIR! ŞİMDİ ONLAR KONUŞACAK!
04 Şubat 2014 Salı Saat 22:46
Çerkesya’nın tarihi başkenti  Soçi’de olimpiyatlar birkaç gün sonra başlayacak.  Ve Çerkes halkının her bireyini ayrımsız olarak inciten bu organizasyon, hafızalarımızda tarihi trajedimize yapılmış küstah ve saygısız bir olimpiyat kronolojisinin kaydı olarak yer edecek!

Önceki günlerde Ankara- İstanbul ve Reyhanlı da yapılan Soçi karşıtı eylemleri destekledik. Çünkü Türkiye diasporasın da Soçi olimpiyatları muhalefetinin yükselen Çerkes aktivizminde önemsenir yeri olduğuna inanıyoruz. Sürgün soykırım sonrasında ki 150 yılda dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan  Çerkes  diasporasının neredeyse ilk defa bir konuda kolektif tavrı ortaya çıkmıştır.

Bu kolektif tavra sahip çıkmak, ortak iradelerle koordinasyonlu olarak devamını sağlamak her Çerkes örgütlenmesinin isteği olmalıdır.

Çerkes halkının yeniden ayağının üstünde durmasını sağlamaya yönelik ve bunu önceleyen her toplumsal hareket, ayrımsız olarak başımızın tacıdır!

Çerkesyada yaşayan, meşru demokratik sınırları ihlal etmeyen sivil  aktivistlere ve Khase yöneticilerine yönelik hukuk dışı uygulamalar  ve baskılar Soçi olimpiyatları öncesinde had safhaya ulaşmıştır.

Bu uygulamalara maruz kalan ve hala cebinde pasaportu olabilen Çerkesya  aktivistlerinden iki arkadaşımız  Soçi olimpiyatlarının başlamasından bir gün önce Türkiye de olacaktır!

Daha önce yaptığımız görüşmeler ve organizasyon planımızda, Aralık ayında Çerkesyada göz altına alınan aktivistlerin bir kısmını Türkiyeye davet etmek ve basın açıklaması yoluyla Türkiye de ki demokratik çevrelerle ve Çerkes kamuoyu ile buluşturabilmekti.
Ancak Türkiyeye gelmek isteyen,  başta İbrahim Yağan olmak üzere gözaltına alınan toplum liderlerinin bazılarının pasaportunun şimdiye dek verilmediğini herkesin bilmesini istiyoruz.

Artık beklememizin bir anlamı kalmadığı için Türkiye ye gelebilecek durumda ki arkadaşlarımızla  beraber Rusya Federasyonu İstanbul  başkonsolosluğu önünde bir basın açıklaması eylemi gerçekleştirme kararı aldık.

EVET Şimdi onlar konuşacak!  

Vatanlarında konuşamayanlar,

Vatanlarında  Çerkesya özgürlük savaşında ölmüş olanlar için ‘’Jame Ğawun’’ seramonisi  için dahi izin verilmeyenler konuşacak!
Çerkes halkının duyarlı insanlarını, kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerini, basın mensuplarını ve demokratik kamuoyunu;  
08 Şubat  Cumartesi günü   Saat 14.00 da İstanbulda  İstiklal caddesinde ki Rusya Federasyonu başkonsolosluğu önünde yapacağımız  basın açıklaması eylemine davet ediyoruz.

Bu eylemde bir kez daha  SOÇİ ÇERKESYADIR!  diyeceğiz,

Bu eylemde bir kez daha ÇERKESLER BURADA, ÇERKESYA NEREDE!  diyeceğiz,

Bu eylemde bir kez daha SOÇİ TARİHİMİZDİR! diyeceğiz,
Ve  bu eylemde ilk kez ‘’ÇERKESYA BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK DEKLERASYONU 2014’’  ü Çerkesce okuyacağız!

Yaşasın Çerkes Birliği!
Yaşasın Çerkesya !


04 Ocak 2014

ÇERKESYA YURTSEVERLERİ


Basın açıklaması eyleminin etkinlik linki: 

https://www.facebook.com/events/667425946629701/?ref_dashboard_filter=upcoming*******

A CALL FROM PATRIOTS OF CIRCASSIA: SOCHI IS CIRCASSIA! IT’S TIME TO TALK FOR THEM!

The Olympics are going to begin in a couple of days in the historic capital of Circassia; Sochi. This organization deeply hurts every single individual of Circassia people and it will be stored in our minds as an insolent olympic chronology record towards our bloody tragedy!

We supported the protests against Sochi in Ankara, İstanbul, and Reyhanli in previous days. Because we believe that Turkish Diaspora has a big addition on opposing Sochi Olympics and also on Circassian activism that is rising.

It comes out that is the first collective attitude of Circassians who lived abroad 150 years has passed after genocide and exile. Laying claim to out this collective attitude, and providing that sequal with mutual willpower must be demands of every Circassian Organization. All the social acts providing Circassian people to get on their feet and giving that issue priority are beloved without any distinctions!

Lawless implementations and oppressions on the civilian activists who live in Circassia that dont’t violate democratic boundaries and headsmen of Khase has reached to top level right before the Sochi Olympics. Two Circassian activist friends who faced those implementations and who could still carry their passports will be in Turkey one day before olympics start.

It was our organization plan along our previous meetings; inviting some of the activists who were arrested in Circassia on December, and to make them get together with democratic societies and also Circassian public. But we would like to announce that the passports of some of our public leaders who wants to come to Turkey with İbrahim Yağan ahead who were in custody haven’t been given back yet.

Because of there’s no reason for us to wait anymore, we have decided to make a press release in front of the Russia Federation Embassy in İstanbul with our friends who are able to come.

YES They are talking now!

Who can not speak in homeland,
Who weren’t permitted to have “Jame Ğawun”, the ceremony for the ones who were died in Circassian freedom war are going to talk!

We now invite sensitive people of Circassia, representators of our organizations, press, and democratic public to the press release and protest that is taking place in front of the Russia Federation Embassy at İstiklal Street in İstanbul, at 14.00 on February 8th.

With this protest we will tell that

SOCHI IS CIRCASSIA!
CIRCASSIAN PEOPLE ARE HERE, WHERE IS CIRCASSIA?
SOCHI IS OUR HISTORY once again.
And for the first time with this act we will read “CIRCASSIA PEACE AND FREEDOM DECLERATION 2014” in Circassian!

Long Live Circassian Union!
Long Live Circassia!


04 February 2014

PATRIOTS OF CIRCASSIA
Event link of the Press Statement Action:

https://www.facebook.com/events/667425946629701/?ref_dashboard_filter=upcoming
 


Bu haber toplam 3507 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net