Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bütün Dünya ve Çerkes Kadınlarının ''Dünya Kadınlar Günü'' Kutlu Olsun!
08 Mart 2014 Cumartesi Saat 00:26

 


DİYANE’NİN İŞLEVİ – AMACI

İnsanlık, özellikle bütün küçük ve zayıf milletler gibi Çerkeslik de bugün ağır ve acı bir sınav dönemi geçiriyor. Biz bunu tüm ağırlığı ve acılığı ile hissediyoruz. Fakat inanıyoruz ki, insanlığı ölçen bu büyük deneyim ne kadar sürerse sürsün, ne kadar çeşitli dönemler geçirirse geçirsin hiç şüphe yok ki zafer sonuçta insanlığın olacaktır.

İsteriz ki halkımız buna güvensin ve hatta bizim gibi inansın, bunun aksine inanmak onun için felaketlerin belki de en büyüğü olur.

Yüz sene Rus Çarlığı önünde eğilmeyen Çerkeslik, kendisinde ki cengaverlik özelliklerinin ne kadar temiz ve yüksek bir dereceye vardığını dünyaya göstermiştir.

Şimdi ise Çerkes varlığı artık başka bir alanda savunma bekliyor. Fikirlerini yaymak amacıyla çıkardığı dergiye “Diyane” adını veren Çerkes kadınları, bu halkın gösterdiği cengaverlik duygu ve heyecanının diğer özelliklerine zarar verecek oranda gelişmiş olmasından korkuyorlar. Cesaretlerin en büyüğünün savaşırken gösterilen olmadığı gibi, en büyük zaferlerin de savaşta kazanılanlar olmadığını düşünüyorlar. Uygar dünyada savaş artık başka meydanlarda ve başka silahlarla yapılıyor.

Biz halkımızı artık bu meydanlarda, kolunu değil aklını kullanırken görmek istiyoruz. Bu yüzden “Diyane”yi bizde pek çok bulunduğuna emin olduğumuz aydınlar için belirli amacı gösteren bir meşale gibi tutuyoruz. Bu meşalenin altında gençlerimizi tarih, dil, edebiyat, sanat, müzik ve sosyal yaşamda ulusal varlığımızı araştırma, yayınlama ve bu varlığı en yüksek derecede geliştirme ve olgunlaştırmaya çağırıyoruz. Bu çağrıyı yaparken de çok acı çekmiş, ama sonunda yavrusunu mutlu etmenin sırrını keşfetmiş bir anne sesinin şefkati ve heyecanı ile sesleniyoruz.

Eminim ki gerçek ulusal ruh taşıyan her Çerkes bu sesteki şefkat ve isabeti anlayacak ve onun gösterdiği amaç etrafında kuvvetli bir kitle halinde toplanmak için koşacaktır.

 

Diyane dergisi başyazarı:

Hayriye Melek Hunç


Mart 1920- İstanbul

 

Diyane Dergisi : Çerkes numune mektebi ve Çerkes kadınları yardımlaşma derneği yayın organı- İstanbul 

Tek sayı yayınlanmıştır. (Mart 1920)

 

 

 

БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ Я ДУНЭЕ МАФЭМКIЭ ДУНЭЕ ПСТЭУМИ ЫКIИ АДЫГЭ БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ ТАФЭГУШIО!

ЧЕРКЕСИЯ ИХЕКУПСЭХЭР


HAPPY "INTERNATIONAL WOMEN'S DAY" TO ALL THE WORLD AND CIRCASSIAN WOMEN!

PATRIOTS OF CIRCASSIA


BÜTÜN DÜNYA VE ÇERKES KADINLARININ "DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" KUTLU OLSUN!

ÇERKESYA YURTSEVERLERİ

 

Cherkessia.net - 08 Mart 2014

 

Bu haber toplam 4724 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net