Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SOYKIRIMIN 150. YILINDA 21 MAYISDA Kİ TAVRIMIZ ve ETKİNLİK TAKVİMİMİZ - ON 150th ANNIVERSARY of the GENOCIDE, OUR ATTITUDE for MAY 21 and CALENDAR of ACTIVIST EVENTS
10 Nisan 2014 Perşembe Saat 23:432014 yılı
sıradan bir takvim yılı değil,  

Çerkes sürgün ve soykırımının 150. Yılı,

Çerkesya yurtseverleri olarak, 2010 senesinden itibaren dört senedir 21 Mayıslarda İstanbul Taksim de ki Rusya Federasyonu konsolosluğu önündeydik. 2011 senesinden başlayarak Taksim eylemlerimiz sonrasında ise, Kaffed’in İstanbul da ki anma seramonilerine destek verdik. Bu seneki 21 Mayıs organizasyonu öncesi arama toplantılarına katıldık. Toplantılarda ki önerimiz, son 3 senedir değişmeden söylediğimiz gibi, ortak bir eylem platformu oluşması ve İstanbulda ki tüm organizasyonunu bu eylem platformunun yapabilmesiydi. Sürgün ve soykırımın 150. Yılında bu iradeyi gösterebilirdik. Fakat bütün eylem ve anmaları içine alacak ortak bir eylem platformu oluşması bu senede mümkün olmadı. Şimdiye kadar 21 Mayıs organizasyonu yapan Çerkes kurumlarının aktörleri kendi programlarının çerçevesini çizmiş olarak toplantılara katıldılar, bazıları ise hiç katılmadılar. Yine de,daha sonra ki senelerde oluşması muhtemel ortak momente çok uzak olunmadığını gözlemliyoruz.

Bizler, 21 Mayıs öncesi ve sonrası için 150.yıl program takvimimizi açıklamakta daha fazla beklememize gerek olmadığını,  Çerkes kamuoyunu etkinliklerimizle ilgili olarak, ulusal politikamızın da gerektirdiği gibi bilgilendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

150. yıl etkinliklerimiz, Nisan’ın 3. haftasından başlayarak  şöyledir;

1) 2010 senesinde 50*70 cm ebadında bastırıp dağıtımını yaptığımız tarihi Çerkesya haritası 150. Yıl anısına genişletilmiş ve ilaveler yapılmış olarak 70*100 cm boyutlarında mat kuşe kağıda 6000 tirajla yeniden basılmıştır. Basılan haritalar Türkiye de ki tüm derneklere kargo ile gönderilecektir. Ayrıca kurum, grup ve isteyen herkese istediği adet de ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Bknz: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6120

2) Araştırmacı yazarlarımız Sayın Mahmut Bi ve Sayın Hapi Cevdet Yıldız "Çerkesya Haritası Lansmanı" başlığı ile derneklerimizde ve özel organizasyonlarda seminer vereceklerdir. İçerik  ve seminer takvimi sitemiz Cherkessia.net’den haber - etkinlik sayfaları ile duyurulacaktır.

3) 25 Nisan Çerkes bayrağı günü Maltepe Çerkes Derneği ile beraber Maltepe meydanında hak ettiği bir görsellikte kutlanacaktır.

4) Maykop Kale Khase’nin 2014 yılını yas günü ilan etmesinin ardından başlattığı ‘Jame Ğawun’ seramonilerini özellikle köylerimizde organize edilecek. Şehirlerde ise hali hazırda yapılanlara destek verilecektir.

5) 11 Mayıs tarihinde  "Soykırımın 150. Yılında Diasporik Çerkes Kimliğinin İnşası" başlıklı Panel ve Forum’da  "Xekuda ki  Çerkes Ulusal Hareketi’nin Diasporaya Etkisi " konulu sunum yapılacaktır.

6) 24 Mayıs Cumartesi günü Taksim de ki Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu önünde saat 14.00 da basın açıklaması yapılacaktır. Taksim İstiklal caddesinin yürüyüşe açık olup olmamasına bağlı olarak o günkü aksiyon planımızın detayları daha sonra açıklanacaktır.

7) Toplumsal hafızamızı canlı tutmak adına 150. yıla özel hazırlattığımız ve herkesin kullanabileceği simgesel aksesuarlar 24 Mayıs da Taksimde ki basın açıklamamız öncesinde isteyen herkese dağıtılacaktır.

8) Geçtiğimiz 5 sene içinde dağıttığımız 25.000 adet Çerkes bayrağına ilave olarak, 150. yıl anısına 24 Mayıs günü basın açıklamamızda isteyen herkese yine bayrağımızın dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca 2014 senesi boyunca Çerkes bayrağı hediye edilmeye devam edilecektir.

9)  "21 Mayıs  Çerkes soykırımının 150. yılında 150 fidan" etkinliği desteklenecektir. https://www.facebook.com/events/278452365663373/?fref=ts

10) Koşulları ve ödülleri sitemiz Cherkessia.net de daha sonra duyurulacak olan "150. yıl makale yarışması" düzenlenecektir

11) 13 Haziran’da Çerkesya  Milli Meclisinin kuruluş tarihi  şölen programı ile kutlanacaktır.

Çerkes halkına,

Türkiyedeki demokratik kamuoyuna,

Ve duyarlı tüm çevrelere saygıyla ilan ederiz.


10 Nisan 2014

 

ÇERKESYA YURTSEVERLERİ
 

 

*************************************************************************************************************

 

 

ON 150th ANNIVERSARY of the GENOCIDE, OUR ATTITUDE for MAY 21 and CALENDAR of ACTIVIST EVENTS


The year 2014 is not any date on calendar, but 150th anniversary of Circassian Exile and Genocide.


Patriots of Circassia have held protests since 2010 at Consulate of Russian Federation in Taksim, Istanbul. Starting with 2011,we joined commemoration ceremonies of Kaffed (the main organization in Turkey) as a sign of support,after Taksim.At the previous preparatory meeting,representatives of Patriots of Circassia proposed,as they have done in past 3 years,that all activities on May 21 should be  organized by a joint platform.Unfortunately groups once again failed to form the proposed platform. Those groups that were present at the meeting have already set their plans for May 21,while others never attended at all.Still,we cherish the hope that we will get together in not distant future.

We want to take liberty to announce its time table regarding activities for 150th anniversary.

We have planned the following activities for the time span between third week of April and end of June :

1) We have reprinted an updated version of the historic map of Circassia, originally printed in 2010. The premium quality 6.000 maps will be dispatched to all associations in Turkey.Maps will be handed out to those interested individuals free of charge.For details see: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6120


2) Mahmut Bi and Hapi Cevdet Yıldız, regular contributors to our web site,will deliver speeches on ‘’Introduction of Map of Circassia.” Details will be announced at Cherkessia.net.


3) Circassin Flag Day will be spectacularly observed on April 25 at Maltepe Square together with Maltepe Circassian Association.


4) ‘Jame Ğawun’ rituals, initiated by Maykop Kale Khase after naming 2014 Year of Mourning, will be introduced to Circassian villages.Those rituals currently held at urban centers will be supported


5) On 11 May 2014, in the panel and forum under title of “Constructon of Diasporic Circassian Identity on 150th Anniversary of the Genocide”, a presentation is going to be submitted with subject of  “The Effect of  Circassian National Movement  in  Xeku to Diaspora”
 

6) There will be a pres release on Saturday May 24 at 2 p.m. in Taksim, Istanbul in front of Consulate of Russian Federation.


7) Free accessories, designed specifically for 150th anniversary with the aim of refreshing our collective memory, will be handed out before the press release on May 24 in Taksim.


8) In addition to 25.000 Circassian flags that we have handed out in past 5 years, we will give away more flags at our press release on May 24. Also, Circassian flags will be handed out in the course of 2014.


9)  We will take part in ‘’150 trees for 150th anniversary of Circassian Genocide on May 21” activity. https://www.facebook.com/events/278452365663373/?fref=ts


10) An “Essay Contest for 150th Anniversary” will be held.Details will be announced on Cherkessia.net.


11) A huge festivity will take place on June 13, on which National Assembly of Circassia was founded.   


We herewith respectfully declare to Circassian Nation, democratic public opinion and all susceptive society.


April 10, 2014

PATRIOTS of CIRCASSIA                                             

 

 


Bu haber toplam 5164 defa okundu.


Erdem Yılmaz

Programınızı başarıyla kutlamanızı dilerim değerli arkadaşlar. 13 Haziran Çerkesya milli meclisi kuruluş günü yapacağınız etkinlik nerede olacak ben o tarihlerde istanbulda olacağım.

14 Nisan 2014 Pazartesi Saat 15:17
İlyas ÖNDER

Programınız çok güzel. İnşallah hepsini başarırsınız.
24 Mayısda İstanbulda olacağım bende.


Woropsav Adıgexer.

12 Nisan 2014 Cumartesi Saat 00:30
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net