Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
’BAĞIMSIZ’ ABHAZYA SEMBOLİZMASI VE ÇERKESLERİN AÇMAZI
07 Ağustos 2014 Perşembe Saat 00:29

Abhazya son 25 yılda sembol olma özelliğini hiç yitirmedi. Ağustos 1989’da, 1992-93 savaşında ve sonraki 15 yıl boyunca umudun ve direnişin simgesiydi. 2008 sonrasında Abhazya statükoyu simgeliyor. Buna “bağımsız” Abhazya sembolizması diyoruz ve öncekilerden çok farklı.

Avrasya’da Batılı ve Doğulu değerlerin jeopolitik rekabeti yaşanıyor. Rekabetin yoğunlaştığı Ukrayna, Gürcistan ve Moldova tercihini özgürlük, insanlık onuru, bireysel haklar ve hukuk devleti gibi evrensel doğrulardan yana kullanıyor.

Moskova ise arka bahçesi olarak gördüğü bu ülkelerin Avrupa ile bütünleşmelerini engellemek için Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester ve Kırım’ı kullanmak istiyor. Farklı kategorilere mensup bu bölgelerin ortak özelliği oligark-bürokrat düzeninin jeopolitik çıkarlarına hizmet etmeleri. Abhazya’yı anlamak için Avrasya’ya bakmak gerekiyor.

Ama Abhazya’ya hakkını teslim etmek lazım. Bu bölgeler içinde farklı bir yeri var. Ulusal duyarlılık çok yüksek. Abhazya halkı Kremlin’in herşeye muktedir varlığını hazmedemiyor. Dolayısıyla Abhazya realitesi ile Abhazya sembolizmasını birbirinden ayırmak lazım.

Abhazya sembolizması Kremlin’in kurguladığı ve işbirlikçileri eliyle uyguladığı bir algı projesi. Hedef kitlesi Çerkes halkı. Görevi onu Kremlin’in yörüngesinde tutmak. Dünya Çerkes Birliği ve Kaffed’in dışına çıkmasını engellemek ; hatta beşinci kol haline getirmek.

Sembolizmanın en güçlü silahı “Adiğe-Abhaz kardeşliği” argümanı. Ama bu insancıl görüntünün ardında jeopolitiğin soğukluğu var. Amaç Çerkes halkının kendisi adına bir gelecek tahayyül etmemesi. Çünkü düşünmeye başlarsa soykırımın tanınmasını, anayurda dönüş hakkını, birliği ve daha birçok şeyi talep edecek.

Çerkes halkının çıkarları Kremlin’in çıkarlarıyla çelişiyor. Nitekim Kremlin bırakın Çerkes halkıyla meseleleri müzakere etmeyi, bu taleplerin dile gelmesinden bile rahatsız.

Demek ki Çerkes halkı kendi adına düşünmemeli. Sadece Abhazya için yaşamalı. Yoksa suçlama hazır ; “bağımsız” Abhazya’ya ihanet ve Gürcistan-Batı emperyalizmiyle işbirliği.

Oysa Çerkes-Abhaz ilişkisi başka türlü gelişebilirdi. Abhaz-Fed’in kurulması Çerkeslere de özgürleşme imkanı sunmuştu. Ama fırsat kaçırıldı. Bırakın aynı yolu izleyip kendi örgütünü kurmayı, “nankörlük ediyorsunuz” gibi ilkel vicdan sömürüsüyle Abhaz halkının özgür iradesine bile ipotek konmaya kalkıldı.

Çerkes ve Abhaz halklarının yolları artık siyaseten ayrı. Ama bu kötü bir şey değil. Tam tersine normal ve sağlıklı bir süreç. İki halk olgunlaşıyor. En önemlisi siyaset yapmayı öğreniyorlar, modernleşiyorlar.

Süreci sancılı kılan, Abhazlar -niteliği tartışmalı bile olsa- bağımsız bir devlete sahipken, Çerkes halkının buna eş değer bir siyasal proje sunamaması. Mesele burada düğümleniyor. Böyle olunca nankörlük, ihanet, kardeşlik, sadakat gibi duygu yüklü kelimeler üzerinden “siyaset” yapılıyor. Oysa olması gereken şey halkların seçilmiş temsilcilerinin birbirleriyle pazarlık yapması ve bunu herkesin normal görmesi.

Yine de Çerkes ve Abhaz halklarının çıkarları bir noktada örtüşüyor : “Abhazya sembolizmasını” beraberce yok edecekler veya tutsaklıkları birlikte devam edecek.

Zaman Çerkes-Abhaz yol arkadaşlığı zamanıdır!

Zaman siyaset yapma zamanıdır!

 

Çerkesya Yurtseverleri

6 Ağustos 2014

 

 

‘INDEPENDENT’ ABKHAZIA SYMBOLISM AND DEADLOCK OF CIRCASSIANS

Abkhazia has never lost its feature of being a symbol for the last 25 years. It was the icon of hope and resistance in august 1989, and 1992-93 war, and the following 15 years. Abkhazia symbolizes status quo after 2008. We call it “independent” Abkhazia and this is much different than the previous ones.

Geopolitical competition of western and eastern merits has been coming true in Eurasia. The countries that rivalry condensed; Ukraine, Georgia, and Moldova make their choices on universal truths such as freedom, honor of humanity, individual rights, and state of law. In that case Moscow wants to use Abkhazia, South Ossetia, Transdniester, and Crimea to obstruct those countries that Russia sees as their backyard from consolidation with Europe.

The mutual feature of these countries that relative to different categories is their oligarch-bureaucrat system serves for the geopolitical benefits. To understand Abkhazia, we should look over Eurasia.

But we should recompense to Abkhazia. It has a different place in those regions. National susceptibility is really strong. People of Abkhazia don’t tolerate the existence of the Kremlin that capable of doing everything. Thereby we should separate the reality of Abkhazia and Abkhazia symbolism from each other.

Abkhazia symbolism is a perception project that Kremlin built and performed by the hand of its collaborators. Target group is Circassian people. The mission is to keep it in Kremlin’s orbit, and to obstruct it to get out of World Circassian Union and Kaffed; even further to make it 5th branch.

The most powerful weapon of symbolism is “Adige-Abkhaz fraternity” claim. But underneath this humanistic image there is coldness of geopolitics. Purpose is that Circassian people not to imagine a future for themselves. Because if they start to think, they will demand them to acknowledge the genocide, the right of returning to homeland, unity and lots of others.

Circassian people’s benefits contradict with Kremlin’s benefit. As a matter of fact Kremlin doesn’t negotiate the problems with Circassians, it is indisposed by the talk of those demands.

This means Circassian people should not think of themselves. They must live for Abkhazia. Otherwise accusation is ready; treachery to Abkhazia and cooperation with Georgia-Western imperialism.

However Circassian-Abkhaz relationship could have developed in a different way. The foundation of Abkhaz-Fed offered the opportunity of liberation for Circassians also. But the opportunity is missed. Forget to follow the same way to found their own organization, to hypothecate the willpower of Abkhaz people was tried with a crude emotional blackmail; “You are being ungrateful.”

The ways of Circassians and Abkhaz people are politically separate now. But it’s not a bad thing. The other way around it’s a normal and healthy process. Two folks are ripening. The most importantly they learn politics and get modern.

What makes the process colicky is while Abkhaz people have their own state even though its attribute is controversial, Circassians don’t have a political project that is equivalent. Issue gets tangled here. On this occasion politics were made by emotional words such as ungratefulness, betray, brotherhood, fidelity. But what is necessary is elected representatives of peoples to bargain with each other, and everyone should see this as a normal situation.

Still Circassian and Abkhaz peoples’ benefits overlap on one point: they will destroy “Abkhazia symbolism” together or captivity of both of them will remain.

Time is Circassian-Abkhaz fellow-traveler time!

Time is to do politics!

 

Patriots of Circassia

6 Ağustos 2014

 


Bu haber toplam 7378 defa okundu.


Kerim Natho

Sayin Bal Çerkesler ne yapmak istiyorlarsa ona Çerkesler karar verecektir. Çerkesler tornadan çıkmadı ki hepsi aynı düşünsün.
Bana göre Çerkesler için ana hedef, anavatanda tek bir idari-administratif sınırlar içinde bir arada olmak.
Sürgün ve soykırımı kabul ettirmek.
Anavatana dönüşün önünü yasal olarak açmak ilgili devletlerden ve BM'den destek ve teşvik almak.
Diasporada kalan halkın büyük bölümününde ulusal kültürel varlığının devamını sağlamak içinde ilgili ülkeler nezdinde ve uluslararası kurumlar aracılığıyla güvence altına almak.
Rusya Federasyonunun dağılmasını Çerkesler sağlayamaz ve dişe dokunur herhangi bir etkilerinin olması da mümkün değildir. Ancak böyle bir dağılma söz konusu olduğunda hak sahibi bir halk olarak ortaya çıkabilmeleri gerekir. Abazalar Çerkeslerin kardeş ve komşu halkıdır. Apsuaların (Abhazyanın) gerçek bir bağımsızlık elde etmesi Çerkeslerin de çıkarınadır. Çerkesler Abhazya'nın kurtuluş ve bağımsızlık savaşına kardeşlik duygularından öte (istisnalar hariç. o dönemde ilgiyi sağlamak için kardeşlik edebiyatının öne çıkarılması gerekiyordu) kendi ulusal çıkarları için destek vermişlerdi.
Bağımsız Abhazya Çerkeslerin vatanlarına dönüşünün önünü açacak stratejik bir yer tramplen olarak görülmüştür.
Tamamen Rus politikalarının esiri olan ve Çerkeslere zarar veren bağımsız Abhazya nın Çerkesler için bir esprisi yoktur. Aynı stratejik çıkarı Çerkeslere sağlayabilecek Gürcüstan Çerkesler için Abhazya'dan daha değerlidir.

Tüm bunlara rağmen Çerkesler için Abhazya yalnızca Abhazlara bırakılamayacak kadar önemlidir. Kısa ve yalın olarak bu kadar.

19 Eylül 2014 Cuma Saat 10:13
Cumhur Bal

Ben böyle düşünmüyorum ama velev ki Çerkes=Adıge. Çerkesler ne yapmak istiyorlar. Bunu dolandırmadan ortaya koyarlarsa daha somut ve akıllıca tartışabiliriz. Temeli olmayan hamasi nutukların bir yararı yok. Çerkesler Rusya'nın dağılacağını mı düşünüyorlar.
Böyle düşündükleri için RF nin dağılması için mi çalışıyorlar.
RF dağılırsa nerelerde nasıl bir yapı düşünüyorlar.
RF dağılırsa Adıgey , Çerkes, Kaberdey bağımsız devletlerinin ortaya çıkacağını mı düşünüyorlar. Yani Abazaları bırakıp bunlar açarsanız daha iyi olur.

12 Eylül 2014 Cuma Saat 23:52
Hatko Ömer Sinan

Tespitler doğruda o tespitler doğrultusunda adım atacak insanlarımız yok vahit abi sorun orda.
Açıkça yalan politikası ölmüş olduğu halde ısrarla canlı olduğuna inandırılmak isteniyor.
Abhazyanın içinde bulunduğu realiteler 20 sene öncesi değil Çerkeslerinde içinde bulunduğu realiteler aynı değil. Zamana zemine uygun siyasi adımlar atacak insanlarımız bir türlü şu içi boş kardeşlik sloganlarından kurtulamıyor. Veya ne yapacağını bilmiyor. Kim ne derse desin dünya ölçeğinde bağımsız bir Çerkes örgütlenmesi şart.

21 Ağustos 2014 Perşembe Saat 12:37
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net