Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 MART ÇERKES DİLİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!- ГЪЭТХАПЭМ И 14-М АДЫГАБЗЭМ И МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО!
13 Mart 2016 Pazar Saat 23:11
 
 
İlk Çerkes alfabesi ve kitabı 14 Mart 1855'de  basıldı. 2000 yılından itibaren, Çerkes yazın ve alfabe günü olarak Çerkesya’da ve diaspora ülkelerinde kutlanmaya başlandı. 
       
 
Çerkes halkı, 14 Mart Çerkes Dili Günü nü geçmiş yıllara nazaran daha fazla sahipleniyor.Kurumlarımız, derneklerimiz, aktivistlerimiz bu konuda programlar düzenliyor, halihazır da olanlara destek veriyor. Çerkes gençleri, özellikle sosyal medya olanaklarını kullanarak farkındalık çalışmaları yapıyor. Çerkes diasporasında da son yıllarda dile daha çok önem verildiği, toplumda bu konuda daha fazla bilinç uyandığı aşikar. Ancak daha kat edilmesi gereken çok yol var.
 
 
Bugün 14 Mart Çerkes Dili Günü. Bu anlamlı günde sadece etkinlikler düzenlenip bu günü kutlamak da yeterli değil. Aynı zamanda bu simgesel günlerde Çerkesce için kampanyalar düzenlemek, onun duyulurluğunu görülürlüğünü artırmak için çaba göstermeliyiz. Bu bağlamda hem Çerkesya’da hem de tüm Çerkes diasporasında dil konusunda ki  meşru haklarımızı daha fazla kullanabilmek için çalışmalı, ısrarcı olmalıyız.  
 
 
Çerkesce kayboluyor diye şikayet etmek çözüm değildir. Çerkes halkının bireylerinin, kurumlarının dilimizi yeniden üretmede insiyatifler alması bugün daha da önem kazanıyor. Anadil dediğimiz kavram, sadece bir iletişim aracı olmanın çok ötesinde. Çerkes dili, kültür -kimlik yönüyle ayrılmaz bir bütün. Dilimiz varsa ve yaşıyorsa, o zaman ona bağlı ayrı bir kültür- kimlik var ve yaşıyor demektir.
 
 
Dileğimiz; Çerkes halkının Çerkesya ve diasporada yasalarla sınırlanmış bazı özgürlüklerin yanı sıra,  pratik adımlarla da kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp, onu kendi coğrafyasında yeniden egemen kılmasıdır!
 
 
 
ГЪЭТХАПЭМ И 14-М  АДЫГАБЗЭМ И МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО!
 
Адыгэ Хэкупсэхэр
 
 
 
BUGÜN ÇERKES DİLİ GÜNÜ; ANADİL GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN! 
 
Çerkesya Yurtseverleri
 
 
 
Cherkessia.net, 13 Mart 2016
 

Bu haber toplam 3506 defa okundu.


гугъэ

Адыгабзэм, тхыбзэм ямафэ пае адыгабзэр зик1асэхэм сафэгуш1о.

Çerkesce ve çerkes yazın dili günü adına çerkesceyi seven herkesin gününü kutluyorum.

14 Mart 2016 Pazartesi Saat 19:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net