Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Адыгэ лъэпкъым ужыпкъэ мафэ фэхъунэу тафэлъа1о-Çerkes Halkının Başı Sağolsun!
01 Ağustos 2017 Salı Saat 23:46
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise
 
Тисайтеджак1охэр, Ныбджэгъухэр, нахьыжъ нахьыкlхэр. титхьаматэ лъап1эу Абрэдж Альмир Нухьа ыкъор дунаем ехыжьыгъ. Тхьам джэнэтыр зыфигъэшъощагъэмэ ащыщы ыш1ынэу зи 1ахьылхэм ык1и адыгэ лъэпкъым ужыпкъэ мафэ фэхъунэу тафэлъа1о. Джыназэр неущы щэджагъом сыхьатыр 12.00-м ехъул1эу мыекъуапэ щагъэ1ылъыщт.
 
Aдыгэ Хэкупсэхэр 
 
 
Değerli okurlarımız Çerkes halkının bilge önderlerinden tarihçi Prof. Dr. Abreg Almir vefat etmiştir. Abreg Almir unutmayacaklarımız arasında çoktan yerini almıştı. Cenazesi 2 Ağustos saat 12.00'da Maykop'da toprağa verilecektir. Yakınlarının ve Çerkes halkının başı sağolsun.  
 
Çerkesya Yurtseverleri
 
***
 
Abreg Almir Hakkında:
 
Almir Abreg (1945, Hatajukay Köyü-01 Ağustos 2017), Çerkes tarihçi.
 
1945’te Hatajukay Köyü'nde doğan Abreg Almir Nuhoviç. 1970’da Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Tarih-Filoloji Fakültesi İngilizce Bölümü'nü bitirdi.
 
1975’te Gürcistan Bilimler Akademisi bünyesindeki Tarih, Arkeoloji, Etnografya Enstitüsü'nde tarih doktorasını yaptı. 1976’de girdiği Abhazya Devlet Müzesi’nde genel sekreter olarak çalıştı. 
 
1988 yılından bu yana Adigey Cumhuriyeti Ulusal Müzesi Müdürü oldu.2007 yılında gerekçe gösterilmeksizin işine son verildi. Abreg Almir Kafkasyan'nın geçmişi ve bugünü ile ilgili hem Rusya'da, hem Rusya dışında pek çok konferansa katılmıştır.
 

Bu haber toplam 6258 defa okundu.


Gupse Hatko

Allah rahmet eylesin ilk defa maykopa geldiğimizde müzeyi bize kendisi gezdirmişti. Bir kaç saat gördüm ama unutamadığım simalardan biridir.

02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 13:23
Астэмир

Тхьэм джэнэт льап1э кьырэт.

02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 13:22
Kube Nurhan Fidan

abrec almir'in vefatını fb sayfasından duyuran adnan khuade'nin haberinin altına düşen yorumlar onun bu toplum için hangi misyonda olduğunu gösteren bir ayna gibi.

kabardey'de yaşayan ressam-etnograf ruslan tsirimov'un yorumu her şeyi özetliyor.

şöyle diyor tsirimov '' vahlar olsun, olan şey ne acı. bilgeliği sonsuz, bilim insanı olarak değerli,önder yiğitliğini her daim yaşamında taşıyandın. çerkes halkının senin izini takip etmesi en büyük dileğimdir.''

abrec almir'in ölümüyle çerkes halkı sadece bilge bir bilim adamını kaybetmekle kalmadı, biraz daha yalnızlaştı.

mekanı cennet ruhu şad olsun!

02 Ağustos 2017 Çarşamba Saat 12:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net