Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KANAL D Yönetimine:Çerkes Halkından Özür Dileyin!
09 Ekim 2018 Salı Saat 16:26
KANAL D yönetimine: Çerkes Halkından Özür Dileyin!
 
 
Otomatik alternatif metin yok.
 
 
KANAL D'de yayınlanan "Bir Umut Yeter" Dizisinde Çerkes halkına yapılan hakaret hakkında;
 
 
Kanalınızda yayınlanan, "Bir Umut Yeter" dizisinin 6 Ekim 2018 günü saat 20.00 da yayınlanan 2. bölümünde, senaryoya kuvvetle muhtemel sonradan ilave edildiği anlaşılan sahnesinde Çerkes halkına açıkça hakaret edilmiştir. 
 
(https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=X6Ghjgz-_Es&app=desktop&fbclid=IwAR09M9xFMJlLrZa7-M-oxPuZKeS7GkX5VxDKVC_bv49JAc_x2-zjQJla7-g)
 
 
Elbette TCK'nın 216. maddesi kapsamında gereği hakkında makamlarca yapılacaklar vardır ve bundan sonrası devletin yargı kurumlarının görevi olacaktır. 
 
 
Biz dizinin ilgili sahnesinde Çerkeslere karşı toplumsal hafızaya kazıma amaçlı, üstelik Çerkes sosyolojisinde olmayan bir durumun işlenmesi ile açık bir operasyon yapıldığını ve bu operasyonun yanında Çerkes halkının toplumsal tepkisini ölçme amaçlı bir test yapıldığını da görüyoruz. 
 
 
Çerkesler sağduyusunu koruyarak, Kanal D'nin Çerkes halkı aleyhine, bu dizi aracılığı ile yaptığı çıkışı dikkatle takip ediyor. Tepkilerini sosyal medya ve RTÜK şikayetleri ile dillendiriyor. 
 
 
Elbette bu kadar açık seçik ve tahrik dolu bir sahne içeren diziyi yayınlarken Kanal D yönetiminin ve dizi yapımcılarının bundan haberi olmamasına imkan yoktur. Dizide kullanılan ifade, ima ve çirkin kelimeleri burada yazma ve belirtme gereği duymuyoruz.
 
 
Kanal D gibi ulusal yayın yapan bir TV işletmesinin, tarihi, etnolojik, sosyolojik, etnososyolojik ve etnografik realitelere uygun bir yayın yapmasını da beklemiyoruz.Türkiye'deki onlarca özel TV kanalından sadece birisidir ve alternatifsiz değildir.
 
 
Kanal D yöneticilerine soruyoruz; Yayınladığınız pespaye bir dizi aracılığı ile Çerkes halkına toplumsal tepki testi uygulamak ve ülke halkının toplumsal bilinç altına bir etnik grubu aşağılayan psikolojik operasyon yapmak hangi mihrakların taşeronluğuna soyunmaktır? 
 
 
Son olarak, "Bir Umut Yeter" adındaki popüler kültüre hitap eden dizinin son yayınlanan bölümünde Çerkes halkına ağır hakaretler içeren, ırkçılık ve aşağılamalarla dolu nefret içerikli sahneler için RTÜK' ü göreve davet ediyoruz.
 
 
Çerkes halkı, KANAL D yi söz konusu dizi hakkında geri adım atıncaya kadar protesto etmelidir! 
 
 
KANAL D yönetimini, söz konusu diziyi yayından kaldırmaya ve Çerkes halkından derhal özür dilemeye çağırıyoruz! 
 
 
Türkiye ulusal kamuoyuna, Çerkes kamuoyuna ve Çerkes dostlarına saygı ile duyururuz.
 
 
Not: Bu açıklama KANAL D irtibat adreslerine gönderilmiştir. Ayrıca RTÜK ŞİKAYET HATTI  444 1 178 den  tepkiler iletilmelidir!
 
 
Cherkessia.net Yayın Kurulu, 9 Ekim 2018

Bu haber toplam 6168 defa okundu.


XAРУН-DÜZCE

Nusret Baş ile Ünal diye biri koşa koşa gitmişler Kanal Dye. Gülücüklerle kanal yöneticileriyle boy boy resimler çektirmişler bol bol teşekkür etmişler. Ben böyle adamların Çerkesliklerinden şüphe duyarım arkadaş. Karına kızına yetmedi bütün silsilene adamlar küfür etmiş bunlar hala palyaço gibi sırıtıp duruyorlar. Tiyatrocumusunuz nesiniz arkadaş?

12 Ekim 2018 Cuma Saat 15:59
Kube Nurhan Fidan

özürleri kabahatlerinden büyük!

kanal D'nin bu ''sözde özür metni'' muhatapları açısından tam bir maskaralıktır. bunu bilelim.

bu berbat metinler, çerkeslerin toplumsal zekasını-tepkisini zerre anlamamış sinsi tüccar zihniyetli bir durum geçiştirme operasyonudur.

asla kabul edilemez!

bu sinsi metni yeterli bularak kabullenen kurum-fed-şahıs her kim olursa olsun onlara da tavrım kanal D ye tavrımdan farksız olur-olacak.

çerkes kadınlarının ve aklı başında çerkeslerin beklediği şey;

bu maskaralık abidesi dalavereci metinler değil, ''bir umut yeter'' isimli nefret suçu işlemiş dizinin saygın bir özür metni ile yayından kaldırılmasıdır, başka bir şey değil!

11 Ekim 2018 Perşembe Saat 19:50
TLIŞE MEYRA

Özür yayınlamış Kanal D

''Kanal D ekranımızda, 6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı yayınlanan Bir Umut Yeter isimli dizimizin 2.bölümünde, Çerkes vatandaşlarımızın tepkisine sebep olan hususlar bulunduğunu kamuoyundan öğrenmiş bulunuyoruz.

Konu incelendiğinde; bir kasıtla yapılmamış, tesadüfen bağımsız diyalogların birbiriyle illiyetli olduğu ve Çerkes vatandaşlarımızı hedef aldığı izlenimini verdiğini gelen tepkilerden anlamış bulunuyoruz.

Kanal D ve MF Yapım ailesi, senaristimiz Melis Civelek ve tüm oyuncularımız olarak hiçbir vatandaş ayrımı yapmadan tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla kucakladığımızı belirtmek isteriz.

Konuyla ilgili tüm Çerkes vatandaşlarımız ve ilgili derneklerden , istemeden ve gözden kaçarak yarattığımız hassasiyet için özür dilemeyi borç biliriz. Kamuoyuna Duyurulur.''

11 Ekim 2018 Perşembe Saat 16:28
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net