Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABERTÜRK Yönetimi ve Fatih Altaylı, Çerkes Halkından Özür Dileyin!
08 Aralık 2018 Cumartesi Saat 13:52
                         Otomatik alternatif metin yok.
 
HABERTÜRK de yayınlanan '' Teke Tek'' programında Fatih Altaylı'nın Çerkes halkını hedef aldığı ,tahrik içerikli ırkçı söylemler hakkında;
 
 
4 Aralık akşamı Habertürk tv kanalında yayınlanan ''Teke Tek'' programında Çerkes halkını ve diğer halkları hedef alan ırkçı, antidemokrat, ayrımcı ifadeler Çerkes halkına yabancı değil. 
 
''...200 yıldır bize gelmeyen yok ki. Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi. Herkes geldi buraya. Ancak buraya gelen daha sonra buranın şeyiymiş gibi ‘benim haklarım’ demeye başlıyor. Ben gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Mesela bazı Çerkesler var. Toplanıyorlar moplanıyorlar filan haklarım diye. Kardeşim Çerkes'sen git Çerkezistan'da iste haklarını...''     https://www.haberturk.com/tv/programlar/video/teke-tek-ozel-4-aralik-2018-secimin-kaderini-adaylar-mi-partilerin-gelistirecegi-taktik-ve-stratejiler-mi-belirleyecek/572536
 
 
Daha önce ulusal kanallarda defalarca şahit olduğumuz bu nefret söylemleri ve ırkçı yaklaşımlara Çerkes halkı gereken tepkiyi demokrasi ölçülerinde vermiş, yurttaşlık haklarını kullanarak  yargıya intikal eden girişimlerini yapmıştır.
 
 
Çerkesler sağduyusunu koruyarak, HABERTÜRK ekranlarından Fatih Altaylı tarafından yapılan aleni ırkçı saldırıyı dikkatle takip ediyor. Tepkilerini sosyal medya ve RTÜK şikayetleri ile dillendiriyor.  
 
 
Çerkes halkının, hiçbir TV kurumuna, kişiye Türkiye'deki varlıklarına dair kendini ispatlama görevi yoktur. Bu ülkenin kurucularından olan, demokrasi kıstaslarında ulusal varlıklarının-kültürlerinin korunmasını isteyen bir toplumdur.  
 
 
Belirtmek isteriz ki, Çerkes toplumunda infial uyandıran bu ırkçı, ayrımcı, tahrik dolu ifadeler, kanal programcınız Fatih Altaylı'nın iletişim kazası sayılarak geçiştirilebilecek ne ilk ne de son vukuatıdır. Kanalınızın Çerkes halkını ve diğer halkları aşağılayan, hadsizlikte sınır tanımayan bu gazeteciye programda sarfettiği ırkçı sözler adına nasıl bir yaptırım uygulayacağını bilmek isteriz.
  
 
Son olarak; Fatih Altaylı'yı ırkçı söylemler ile adını andığı Çerkes halkından ve sözünü ettiği diğer tüm halklardan özür dilemeye,
 
 
HABERTÜRK yönetimini, söz konusu programda Fatih Altaylı'nın sarf ettiği ayrımcı, ırkçı, tahrik edici sözler adına, Çerkes halkından ve bahse konu olan halklardan özür dilemeye çağırıyoruz! 
 
 
RTÜK yönetimini, söz konusu yayında sarf edilen  tahrik, aşağılama ve ırkçılık içeren sözler ile ilgili gerekeni yapmaya davet ediyoruz. 
 
 
Türkiye ulusal kamuoyuna, Çerkes kamuoyuna ve Çerkes dostlarına saygı ile duyururuz.
 
 
Not: Bu açıklama HABERTÜK irtibat adreslerine ve RTÜK yönetimine gönderilmiştir.  Ayrıca RTÜK ŞİKAYET HATTI  444 1 178 den  tepkiler iletilmelidir!
 
 
Cherkessia.net Yayın Kurulu, 8 Aralık 2018

Bu haber toplam 4746 defa okundu.


Kuzeyli (Temir )

Tek sermayesi provokasyondur Fatih Altaylı'nın.

16 Aralık 2018 Pazar Saat 22:22
YUSUF ZAHİT-SAKARYA

Özür dileyeceğine köşe yazısında tepki gösterenlere bölücülük suçlaması yapmış utanmaz adam. RTÜKe telefonla şikayet ettim ben.

Bölücü olmayan alınmasın

En illet olduğum şeylerden biri de dinlemediği, duymadığı laflar hakkında başını sonunu bilmeden ahkam kesmek, eleştiri yapmak ve hatta kıyamet koparmak.
Bir grup Çerkes bana çok kızmışlar.
Salı akşamı söylediğim bazı sözler yüzünden.
Ama büyük bölümü ne programı izlemiş ne de ne dediğimi dinlemiş.
Sosyal medya üzerinden duyduğu kadarıyla öfkelenmiş.
Salı akşamı Teke Tek’te Suriyeli mülteciler ya da göçmenler konusu açıldığında bunların ileride Türkiye’ye sorun olabileceğinden söz edenlerin yanı sıra, “Türkiye, yüzyıllardır imparatorluk coğrafyasında sıkıntıya düşenlere kucak açmıştır. Onlar da Türkiye’nin kalıcı unsuru haline gelmiştir” diye konuşuldu.
Ben de konuşmanın bir yerinde “Ama bu sorun yaratmadıkları veya yaratmayacakları anlamına gelmiyor. Mesela bir süredir bu şekilde Türkiye’ye gelmiş grupların da talepleri oluyor. Mesela bazı Çerkesler kültürel hak talebinde bulunuyorlar. Yarın öbür gün Suriyeli göçmenler de bu taleplerde bulunabilirler” minvalinde bir şeyler söyledim. Buradaki kilit laf “Bazı”.
Ki Murat Bardakçı da, İlber Ortaylı da geçmişte benzer eleştiriler yapmışlardı.
Elbette ki, Türkiye’deki tüm etnik gruplar gibi tüm İmparatorluk bakiyileri, coğrafyamızdan zorunlu olarak kopup bu toprakları vatan bellemiş herkes bu ülkenin asli ve kurucu unsurudur.
Ama bu unsurların her biri kalkıp “Bizim haklarımız” diye ayrı ayrı kıyamet koparmaya başlarsa bu ülke içinden çıkılmaz bir hal alır.
Ki zaten bazılarının da istediği budur.
O yüzden “Bölücülük” yapmayan hiç kimse benim bu sözlerimden alınmasın.
Yok eğer “Bölücü” iseniz sonuna kadar üzerinize alabilirsiniz.
F.Altaylı.

10 Aralık 2018 Pazartesi Saat 22:28
burak demirci

Bu ülkenin kuruluşunda en büyük katkıyı çerkesler vermiştir bunu bu yalamaya hatırlatırım. Çerkeslerin en büyük kabahatleri organize olmamalarıdır bu kaçıncı aşağılama niye hesap soramıyorlar çünkü çerkeslik davası için yola çıkıyorum diyenler en küçük mevkii makam ve payeye davasını ve halkını satıyor.

90 larda bunu çerkeslere söyleyecekti birisi kafasını koparırdı çerkesler.

Bakalım Altaylı'nın dediği yanına kalacak mı göreceğiz.

Hak mevzusuna gelince; elbette talep edeceğim, çerkes halkı kimseye hiç bir şey borçlu değildir, kimsenin de yalaması yalakası yahut köpeği değildir. Bana, kültürüme dilime varlığıma saygı duymayan devlette benim devletim değildir. Seçimler yaklaşıyor en azından bu vesileyle bir toplumsal tepki verebilirse çerkesler 100 tane Altaylıyı tükürükleriyle boğarlar.

08 Aralık 2018 Cumartesi Saat 19:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net