Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürdün Adıge Xase'ye Yapılan Provokatif Saldırı Üzerine:
08 Kasım 2019 Cuma Saat 23:01
 
Fotoğraf açıklaması yok.
 
Geçtiğimiz hafta Ürdün Adıge Xase'nin düzenlediği, davetliler arasında Gürcistan ''Tiflis Çerkes Kültür Merkezi''nden gelen misafirlerinde olduğu Çerkes-Gürcü Kültür Sempozyumu etkinliği sırasında, Ürdün'deki Rus konsolosunun Xase'ye davetsiz gelerek içeri alınmamasından sonra başlayan provokatif eylemler, Çerkes halkının, norm değerleri açısından kabul edilemez.
 
 
Xase binasının önüne gelen Abhaz - Abazin grubundan bir kaçının, binanın içindeki salona kadar gelip, Gürcü misafirlere orayı terketmelerini söylemeleri ile başlayan provokatif eylemleri, öncelikle Çerkes halkının norm değerlerinden Adıge Xabze'ye yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz.
 
 
Bu tür eylemlerin Çerkes değerlerine göre tepkisel karşı sonuçları ve cevabı bellidir. Çerkeslerde misafir kavramı kutsal denecek kadar önemlidir..
 
 
Ayrıca, Çerkes ve Gürcü halkları arasındaki 2000 yıllık komşuluk ve dostluk ilişkisine, bir başka halkın müdahale etme hakkı yoktur.
 
 
Çerkesler, kimleri konuk edeceklerini, kimlerle görüşeceklerini, kimlerle dost olacaklarını Abhaz - Abazin halkının bireylerine, sözde yetkililerine ve Rus müesses nizamına soracak değildir.
 
 
Ürdün Adıge Xase, Çerkes Halkının çatısı altında toplandığı kutsal evidir. Bu evin içine, izinsiz girerek provakatif bir eylemde bulunmak, en hafif tabiri ile Çerkes halkının norm değerlerine, özgür iradesine karşı yapılmış çirkin, arsız ve fütursuz bir saldırıdır.
 
 
Öte yandan, Amman'da bir Gürcistan Büyük Elçiliği vardır. Gürcistan'ı protesto etmek isteyen Abhaz ve Abazin grubu, bu heveslerini Gürcistan Büyükelçiliği önünde alabilirdi.
 
 
Ürdün Adıge Xase'nin salonuna davetsiz girerek Rusya'nın 9. sınıf provokatörlüğüne soyunanlar Çerkesler ile kurdukları yakınlık ilişkisini istismar eden yüzsüz birer fırsatçı olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır..
 
 
Ürdün Adıge Xase'nin önünde provakatif eylemlerine ellerinde "Free Abkhazia" dövizleri taşıyıp slogan atarak devam eden, ama ömründe "Bağımsız Çerkesya" demeyecek ve Çerkes halkının tarihi vatanı Çerkesya'nın adından dahi rahatsızlık duyan bu çapulcuların, Xase önünde "Adıge Wey Wey" sloganları atmaları, istismar ve yüzsüzlüğün pik yaptığı durumdur.
 
 
Çerkes halkı ile Abhaz-Abazin halkı içindeki küçük bir kesimin kurduğu akrabalık ve hısımlık ilişkisinin arkasına sığınıp istismar ederek, Çerkeslerin üzerinde, "sözde kardeşlik" söylemleri ile yönlendirici bir etkiye ve Çerkes halkının etkinliklerine karışma cüretini, Rusya ile kurduğu ilişkilerden alan bu türden provakatif grupların, Çerkes ve Abhaz-Abazin halkları arasında olabilecek mütekabiliyet esaslı ilişkilere zarar vereceği açıktır.
 
 
Bu provakatif, lümpen grubu şiddetle kınıyor, Abhaz-Abazin halkının toplum önderlerini, kurumlarındaki yetkilileri, Çerkes halkının yaptığı etkinliklere ve kurumlarına saygı göstermelerini, içlerindeki bu türden saldırgan provakatif kişileri-grupları Çerkes halkının etkinliklerinden ve kurumlarından uzak tutmaları için uyarıyoruz.
 
 
Diğer taraftan, sempozyumun iptal edilmesi yönünde sorumsuz ve küstah bir tavırla resmi internet sitesinde Ürdün Adıge Xase yönetimine yazılı çağrı yapan Dünya Abhaz-Abazin Kongresi'nin (DAK), Çerkesler üzerinde zerre bir hükmü, etkisi ve anlamı olmadığını hatırlatırız..
 
 
DAK'ın açıklamasının ardından Abhaz Dernekleri Federasyonu hiç vakit kaybetmeden Gürcü-Çerkes sempozyumunu yerden yere vuran bir açıklama yapıyor. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1389927531187710&id=304599833053824  Yaptıkları açıklama, DAK başkanı Musa Ekzekov'un açıklamasına paralel. Musa Ekzekov, Kremlin'in faşist atak Rusçu gurubun liderlerinden, "Novorossiya'' ''Yeni Rusya'' projesi teorisyeni Aleksandr Dugin'in çalışma arkadaşı. Abhaz ve Abazinler üzerinden Çerkesleri de etki ve kontrol altına almaya çalışıyorlar. 
 
 
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nden bazı Çerkeslerin, Ürdün Adıge Xase'ye yapılan provakatif eylem ile ilgili kaleme aldıkları, tarafları itidale davet eden açıklama, Çerkes halkının bu olayla ilgili tepkisine zerre karşılık gelmeyecek çelimsiz bir açıklamadır. Söz konusu satırları kaleme alanlar, provokatif eyleme maruz kalan tarafın Çerkesler ve Adıge Xase olduğunu idrak etmekten, olayın vehametini anlamaktan uzak bir açıklamaya imza atmışlardır.  https://m.facebook.com/groups/252586688159677?view=permalink&id=2510112329073757
 
 
En acınacak absürt açıklama ise, Amman'daki Çerkes-Gürcü sempozyumuna Türkiye'den katılan Çer-Fed'in sitesinde tepkiler sonrasında hızla yayınlanan ve neredeyse katıldıkları toplantı için özür dileyecek kadar basiretsiz açıklamadır. Çer-Fed, sözde Çerkesler adına katıldığı bir toplnatıyı dahi savunamayacak karton bir yapı olduğunu bir kez daha tescillemiştir. https://www.cerkesfed.org/2019/11/10/kamuoyuna-duyurulur/
 
 
Kimse unutmamalıdır ki küresel Çerkes dünyasının bağımsız aktörleri ve Çerkes halkının bizatihi kendisi, ne de facto Abhazya cumhuriyetinin, ne Duginist manipülatörlerin, ne Çer-Fed v.b Çerkes etiketiyle sözde insiyatif alan basiretsiz yapıların, ne de işgalci-soykırımcı Rusya'nın diasporası ya da kontrol ettiği bir kitle değildir, olmayacaktır!
 
 
Çerkes halkına ve Çerkes dostlarına saygıyla duyururuz.
 
 
8 Kasım 2019
 
Çerkesya Yurtseverleri / Cherkessia.net Yayın Kurulu.
 

Bu haber toplam 6002 defa okundu.


B.Kerem Uslu

Abhazlar Rusları arkasına alıp Çerkeslere ne yapacağını söyleyemez!

11 Kasım 2019 Pazartesi Saat 18:43
Mitat Koyuncu

İki tarafında tutumunda ayrıştırmacı bir yaklaşım var. Haklı bir şey savunuluyor olsa bile, Cerkes Fed ile aynı yerde durulması, yeni soruları beraberinde getirecektir.

09 Kasım 2019 Cumartesi Saat 08:04
Hakan Akın

Herkes haddini bilecek.fırıldak gibi herkes rus'u arkasına alma aliskanliklarindan vazgeçilmeli. Kafkas halklarının buna ihtiyacı olmadığını onuruyla öğrenmeli.

08 Kasım 2019 Cuma Saat 23:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net