Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bay Yerhov, Çerkes Halkı Konjonktürel Hezeyanlarınızın Malzemesi Değildir!
15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 13:48
 
Bay Yerhov, Çerkes Halkı Konjonktürel Hezeyanlarınızın Malzemesi Değildir!
 
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
 
Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, 13 Şubat 2020 tarihinde Sputnik Haber Ajansı'na verdiği söyleşide, Çerkes halkına yönelik gerçek dışı ve ağır ithamlarda bulunarak tarihe takla attırmıştır.
 
 
 
 
Aleksey Yerhov'un, adeta sıradan bir provokatör gibi açıklamalar yaptığı bu röportaj, sadece Türkiye Çerkesleri arasında değil, küresel Çerkes dünyasında da infiale neden olmuştur.
 
 
Yerhov'un Suriye ve Ortadoğu gündemi üzerine verdiği röportajda konuyu aniden Çerkes-Rus ilişkilerinin tarihine getirmesi, yalan ve provokasyon içeren sözleri Çerkes halkı tarafından çok iyi analiz edilmelidir.
 
 
Bay Yerhov,
 
Siz sadece sıradan bir tarih bükücüsü değil, aynı zamanda Çerkes-Rus savaşlarında bizatihi savaşa katılan Rus subaylarının raporlarındaki gerçekleri inkar eden bir müfterisiniz. Oysa bu gerçekleri bilmek için Rus arşivlerine bakmak yeterlidir.
 
 
Bay Yerhov,
 
Çerkes halkının tarihini, köleci-yağmacı diyerek itham etmeniz akıl ve mantıkla çelişen bir zavallılıktır. Zira Çerkes-Rus savaşlarının yaşandığı yıllarda Rusya'nın ''köleci'' bir toplum olduğunu bilmiyor olamazsınız. Rusya'da kölecilik 1861'de kaldırılmıştır.
 
İnkar ettiğiniz Çerkes halkının soykırım ve sürgününü, Rusya Federasyonu Kabardey-Balkar Cumhuriyeti parlamentosunun (1992) Adıgey Cumhuriyeti parlamentosunun (1996) ve son olarak da Gürcistan Parlamentosunun (2011) tanıdığını hatırlatırız.
 
 
Bay Yerhov,
 
Novo Rusya için Çerkeslere soykırım yaptınız, kalanlarının çoğunu da da etnik temizlik kapsamında sürgün ettiniz. Çerkes halkı bu gerçeği aradan 155 yıl geçmesine rağmen toplumsal hafızasında asla unutmamıştır, rahatsız olduğunuz gerçek tam da budur!
 
 
Bay Yerhov,
 
Çerkes halkını sadece konsolosluklarınızda yılbaşı kokteyllerine gelenler ile karıştırıp, tarihi gerçekleri ters yüz etme cüretine sahip olduğunuzu düşünmeyin. 
 
 
Size kısa bir tarih bilgisi daha verelim;
 
 
Çerkesler ve Ruslar tarihte hiç bir zaman komşu olmadılar. Sizler önce Çerkeslerin tarihi komşularını ortadan kaldırıp, sonra Çerkesya bariyerine çarparak 101 yıl sürecek bir işgal savaşı başlattınız. Çerkesler sadece yurtlarını savundular. Soğuk Rusya'nın donmuş topraklarından güneye inerek, Çerkes halkıyla sınırdaş olmanız işgalleriniz neticesindedir
 
 
Bay Yerhov,
 
Bilmelisiniz ki, soykırım ve sürgün sonucu dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Çerkes halkı, yaşadığı tüm ülkelerde, o ülkelerin halkları ile kardeş olmuş, küresel dünyanın bir parçası olarak ÇERKES ve ÇERKESYA gerçeğini asla unutmamıştır.
 
 
***
 
Öte yandan, zerre ulusal politika üretemeyen ancak kendilerini Çerkes halkının temsilcisi olarak gören yapıların Aleksey Yerhov'un açıklamalarına verdiği tepkiler bizim açımızdan maalesef spekülasyondan öteye geçmiyor.
 
 
2011 Mayıs ayında Gürcistan Parlamentosunun “Çerkes Soykırımını” tanımasının ardından zehir zemberek bildiriler yayınlayarak Çerkes halkını manipüle edenler, şimdi Yerhov'a karşı bildiri yayınlıyorlar. Yarın neye karşı, neye taraf, hangi bildiriyi yayınlarlar bilinmez.
 
 
Kremlin memuru Aleksey Yerhov'un açıklamaları sonrası yaşanan ironik kargaşalar, Çerkes (Adıge) halkının kendi temsiliyeti etrafında örgütsüz olmasının eksikliğini bize bir kez daha göstermiştir.
 
 
Tüm bu örgütsüzlüğe karşı güvendiğimiz tek şey, küresel sivil Çerkes dünyasının bilinci ve itirazıdır!
 
 
15 Şubat 2020
 
Cherkessia.net Yayın Kurulu- Çerkesya Yurtseverleri

Bu haber toplam 5024 defa okundu.


Karden Murat

Türkiyede koskoca bir devletin koskoca bir büyükelçisini kim tehdit ediyor ? Tehdit edenleri tek tek açıklasın,Türkiye de gereğini yapsın ama bunların derdi provokasyon. Konu aslında tamamen Türkiye ama bu büyükelçi,Türkiye içindeki bizzat angaje ettikleri Avrasyacı çevrelere Çerkesleri hedef gösteriyor.

16 Şubat 2020 Pazar Saat 19:03
ADMİN 1

Sayın Ber Hikmet, uyarınız üzerine yayınladığımız ana resmi başka bir muadili ile değiştirdik.

Okurlarımızın haklı eleştirilerini her zaman dikkate aldığımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla.

Cherkessia.net- ADMİN 1

16 Şubat 2020 Pazar Saat 14:07
Ber Hikmet

Öncelikle, RF'nun Ankara Büyükelçisi'nin tehdit edildiğine ilişkin söylentiler dolaşırken ortalıkta, resminin üzerini çizmek hangi akla hizmettir anlamak mümkün değil.
Bizim için, Büyükelçi'nin bize ilişkin söylenen sözleri önemli olabilir ve olmalıdır da; ama röportajın asıl konusunun Suriye'yle ilişkin Türkiye ile RF ilişkileri olduğu açık; ve medyada ve Türkiye siyasetinde konu edilen de -doğal olarak- röportajın yalnızca bu kısmı. Büyükelçi'nin üzerinde durmak istediği asıl konu da bu olmasına rağmen, neden Çerkesleri ve tarihsel durumunu bu arada ve bu konuya bir giriş niteliğiyle konu ediyor? Asıl anlaşılması gereken bu garipliktir.
Ama, ne sizin ne de bu konuda açıklama ve yorum yapan diğer kurum ve kişilerin konuya ilişkin açıklama ve yorumlarının bir analize dayandıklarını ve de tatminkar olduklarını söyleyebilmek mümkün değil.
Selamlar!

15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 20:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net