Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kınama: Aleksey Navalniy'e Yöneltilen Devlet Şiddeti!
21 Ocak 2021 Perşembe Saat 13:35
Bir 2 kişi görseli olabilir
 
Rusya Federasyonu’ndaki insan hakları ihlalleri artışı ve vatandaşlara karşı bizzat devlet eliyle uygulanan şiddet, endişe verici boyutlara ulaşmış durumdadır. Memorial  İnsan Hakları kuruluşuna göre, Rusya’da 2020 yılında politik nedenlerle hapiste bulunan kişi sayısı 300’ü aşmıştır. 
 
En son Rus muhalif Aleksey Navalniy, Rusya’nın FSB birimine bağlı ajanlar  tarafından, bizzat devlet kararı ve eliyle, kimyasal silahla zehirlenerek öldürülmek istenmiştir.  Rusya, 03.09.1992 tarihli Kimyasal Silahlar Anlaşması’nı, 13.01.1993 tarihinde imzalamış ve bu anlaşma 05.12.1997 tarihinde parlamentosu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
 
Fakat Rusya devleti içerisinde, hukuk tanımayan bir grup tarafından, bahsedilen anlaşmaya göre imha edilmiş olması ve elde bulundurulmaması gereken kimyasal zehir olan “Noviçok”, Rus muhalif Aleksey Navalniy’e karşı kullanılmıştır.
 
Büyük bir şans eseri hayatta kalan Navalniy, uluslararası kamuoyunun baskısıyla Almanya’ya götürülerek tedavi altına alındı. 18 gün komada kalan Navalniy, uzun bir süre tedavi ve rehabilitasyon sürecinden sonra 17 Ocak 2021 tarihinde Rusya’ya döndü. 
 
Aleksey Navalniy’in beklenmedik dönüşünden korkan Putin yönetimi,  daha önce AİHM’de ilgili davaları kazanmış olmasına rağmen, Navalniy ülkeye girerken, hukuksuz bir şekilde onu,  pasaport kontrolü esnasında gözaltına aldı.
 
Ertesi gün polis merkezine çağrılan ve her zaman olduğu gibi sadece talimatları yerine getiren bir hakim, Navalniy’in tamamen hukuk dışı olarak 1 ay tutuklu kalmasına karar verdi. 
 
Sadece iktidarın icraatlarını kamuoyuna sergileyerek, iktidarı sarsabilecek  bir muhalifin, “noviçok” kullanılmasına rağmen ölmemesine, Rusya devleti içerisinde bulunan mafyatik bir grup oldukça içerlemiş ve son durumda açıkça öldürülemeyeceğinin anlaşılmasıyla,ellerinde kalan tek araç olan ve sadece talimatları yerine getiren hakimler vasıtasıyla tutuklanmıştır.
 
Bir ülkede, demokrasiden bahsedilebilmesi için bazı temeller bulunmaktadır. Bağımsız  yargı denetimine tabi, gizli oy ve açık sayımla seçimlerin yapılması, seçimle iş başına gelenlerin hesap vermeleri zorunluluğunun bulunması, ifade ve düşünce hürriyetinin varlığı ve teminat altına alınması gibi.
 
Devlet hazinesinin ve kamuya ait varlıkların, seçilenler tarafından yağmalandığı, hesap verme zorunluluğunun bulunmadığı, ifade ve düşünce hürriyetinin olmadığı bir sistem, vatandaşlarına refah ve ekonomik gelişme sağlayamaz.Hürriyetler, insani ve ekonomik gelişmenin en önemli anahtarlarıdır. 
 
Rusya Devleti’nin, vatandaşlarına olan acımasız ve şiddet içeren  tutumundan, Çerkesler ve Çerkes aktivistler de “nasiplerini” almıştır.Geçmişte  bir çok Çerkes aktivist, gözaltına alınmış, tutuklanmış, aleyhlerinde haksız davalar açılmış, hukuk dışı bir şekilde mahkumiyet kararları verilmiştir. Bu türden davalar ve takibatlar hala Çerkes aktivistler aleyhinde devam etmektedir.
 
Çerkesler, anavatanlarında hak ve özgürlüklerin daima genişlediğini, demokrasinin güçlendiğini görmeyi arzu etmektedirler. Rusya Halklarının demokrasi mücadelesi, Çerkeslerin de demokrasi mücadelesidir. 
 
Gerek devletin ve gerek vatandaşların, şiddet üretmeksizin, hak ve hürriyetler çerçevesinde, barışçıl olarak bir arada bulunması mümkündür ve bunun dünyada çok fazla sayıda örnekleri vardır.Kimden gelirse gelsin, hangi koşullar altında olursa olsun, şiddet kabul edilemez. 
 
Seçimle iş başına gelenlerin, devletle kendilerini özdeştirmeleri, kendilerine muhalefet edilmesini devlete karşı bir suç ve ihanet saymaları, devlet adı verilen mekanizmanın, kolaylıkla mafyatik yapıların eline geçmesine ve bu yapıların devlet zırhı arkasına gizlenmesine neden olmaktadır. 
 
Rusya devletine çöreklenmiş mafyatik yapının, tüm insan hakları ihlallerini, baskı ve cinayetlerini, Aleksey Navalniy özelinde şiddetle kınıyoruz. 
 
Şiddet olmadan, seçilenlerin hesap verebildiği, bir devlet-vatandaş ilişkisinin mümkün olduğunu biliyoruz. 
 
Ayrıca, dünya kamuoyunun Navalni ekibi sayesinde yeni öğrendiği antik Çerkes ormanlarının yağmalanması ve ekosistemin yok edilmesi için, tarihi Çerkesya toprağı olan Gelencik'te Rus müesses nizamının bir saray inşa etmesini protesto ediyoruz!
 
Kamuoyuna saygıyla duyururuz!
 
21 Ocak 2021
 
Çerkesya Yurtseverleri.
 
Cherkessia.net Yayın Kurulu.

***

Порицание: государственное насилие над Алексеем Навальным!
 
Рост нарушений прав человека в Российской Федерации и насилие со стороны государства в отношении граждан достигли критического уровня. По данным организации прав человека «Мемориал», количество осужденных по политическим причинам в России в 2020 году превысило 300 человек.
 
Недавно агенты ФСБ России пытались отравить российского оппозиционера Алексея Навального химическим веществом. Россия подписала Соглашение по химическому оружию 3 сентября 1992 года. 13 января 1993 г. это соглашение было одобрено парламентом и вступило в силу 5 декабря 1997 г.
 
Однако на территории России химический яд «Новичок», который должен был быть уничтожен согласно упомянутому соглашению, был использован вопреки закону группой людей против российского оппозиционера Алексея Навального.
 
К счастью, Навальный выжил. Под давлением международной общественности он был доставлен в Германию на лечение. Навальный оставался в коме 18 дней и вернулся в Россию 17 января 2021 года после длительного периода лечения и реабилитации.
 
В страхе от неожиданного возвращения Алексея Навального, администрация Путина незаконно задержала его во время паспортного контроля после въезда в страну, хотя ранее Навальный выигрывал дела в ЕСПЧ.
 
На следующий день судья, который был вызван в отделение полиции, как всегда, следуя определенным инструкциям, постановил задержать Навального на один месяц, что является совершенно незаконным.
 
Преступная группировка российского государства была крайне возмущена тем, что их противник, который мешал власти путем демонстрации общественности действий правительства, не умер, несмотря на использование «Новичка». Теперь, когда стало известно, что его нельзя убить таким образом, он был арестован судьями, которые стали последним оставшимся рычагом и следовали определенным инструкциям.
 
Есть определенные принципы демократии. Среди них проведение выборов с независимыми наблюдателями, тайное голосование и открытый подсчет голосов, обязательство отчитываться перед избирателями, гарантия свободы слова и мысли.
 
Система, в которой государственная казна и общественное имущество разграблены узким кругом избранных, в которой отсутствует принцип подотчетности и свободы выражения и мысли, не может обеспечить своим гражданам благосостояние и экономическое развитие. Свобода - важнейший ключ к человеческому и экономическому развитию.
 
Из-за жестокого и насильственного отношения российского государства к своим гражданам черкесы и черкесские активисты также были вовлечены в конфликт. Судебные процессы и преследования против черкесских активистов на этой почве продолжаются.
 
Черкесы хотят, чтобы их права и свободы всегда расширялись, а демократия на их родине укреплялась. Борьба за демократию российских народов - это борьба черкесов за демократию.
 
И государство, и граждане могут мирно существовать без насилия, в рамках права и свободы, и в мире есть много примеров этому. Насилие неприемлемо, от кого бы оно ни исходило, ни при каких обстоятельствах.
 
Тот факт, что избранные должностные лица отождествляют себя с государством и рассматривают противодействие себе как предательство и преступление против государства, позволяет механизму, называемому государством, легко попасть в руки бандитских структур, а эти структуры скрыть за государственной броней.
 
Мы безоговорочно осуждаем все нарушения прав человека, в частности, в отношении Алексея Навального, притеснения и убийства бандитскими структурами, которые надолго задержались в российском правительстве.
 
Мы знаем, что подотчетные отношения между государством и гражданином возможны без насилия.
 
Мы также против того, чтобы российское правительство строило дворец в Геленджике, исторической земле черкесов, вырубая древние черкесские леса и разрушая экосистему, о которой мировое сообщество только что узнало благодаря команде Навального.
 
С уважением к общественности.
 
21 января 2021 г.
 
Патриоты Черкесии
 
Редакционный совет Cherkessia.net

 


Bu haber toplam 3981 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net