Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun! Гъэтхапэм и 8-M бзылъфыгъэмэ я дунае мафэмк1э тафэгуш1о !
07 Mart 2021 Pazar Saat 22:49
Bir 1 kişi illüstrasyonu olabilir
Resim: Hamit Savkuev
 
1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart’ın ''Dünya Kadınlar Günü'' olarak anılmasının resmen kabul edildiğinden bu yana tüm dünya toplumlarında çok şey değişti.
 
Kadının iş gücü içindeki yeri, aile sorumlulukları, toplumsal rolleri, uğradığı şiddetin türleri gitgide daha çetin bir arenaya savruldu.
 
Küresel dünyanın hükümdarlarının kadın sorununa yaklaşımı ise iyileştirici önermeler, uygulamalar yerine onun eline ''erkekbiçer'' bir kılıç vermek oldu. 
 
Sürekli yeni bir ideoloji ve kimlik üreterek ''kadının tek başına her şeye gücü yeter'' aldatmacasına inanması istendi.  
 
Gelinen nokta ve kaos döngüsü herkesin malumu.
 
Kadın elbette güçlüdür, dirençlidir ve doğasından gelen pozitif psikolojik sermayesini nerede nasıl kullanması gerektiğini bilecek yetkinliktedir.  
 
Kadınlar, tüm dünyada hakları, özgürlükleri için mücadele etmeye devam edecektir.
 
Bunu yaparken kendilerine dayatılan kavramsal tuzakları, ''erkek düşmanlığı'' temelinde sipariş edilen kaos paydaşlığının farkında olarak tabi ki.  
 
Çerkes kadınları geçmişten gelen onurlu, trajik tarihlerinin bu döneminde, hem varoluşumuzun hem de maruz kaldığımız sürgün ve soykırım gerçeğinin, farkındalığının merkezinde yer almalıdır. 
 
Ulusal varoluş bilincini topluma yayacak olan Çerkes kadınları, toplumsal aşınmaya ve asimilasyona karşıda yeniden Çerkesleşmenin en önemli unsurları olmalıdır.
 
Çerkes kadınlarının örnek almak için ithal figürlere ihtiyacı yoktur. Toplumsal yaşamda ikonik figürleri dün de vardır, bugün de vardır, yarın da olacaktır.
 
Örnek mi, Çerkesceye hayatı boyunca hizmet eden Prof.Çeraşe Zeyneb, işgal İstanbul'unda teşkilatlanıp Çerkesce Diyane dergisini çıkarabilen Hayriye Melek Hunç, Adıgey'de Çerkes tiyatrosunu Çerkescenin en parlak sahnesi yapabilen Wucıhu Mariyet, yazdığı her makale bir haysiyet abidesi olan filolog Dr. Madina Hakuşeyeva, Rus müesses nizamına tarih okumaları dersi veren Dr. Zarema Tseeva. Örnekler çoğaltılabilir.
 
Çerkes moral değerlerini günümüze taşıyabilen, ulusal varoluşa katkı sunabilen, dil, kimlik bilinci yüksek kadınlarımızın haklar ve özgürlükler mücadelesinin her zaman yanındayız.
 
Bu vesileyle Çerkes kadınlarına ve tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet, ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya diliyoruz.
 
 
7 Mart 2021
 
Çerkesya Yurtseverleri / Cherkessia.net Yayın Kurulu
 

Bu haber toplam 3233 defa okundu.


Leyla Kandemir /Ankara

Bir Çerkes (Adığe) kadını olarak bu özel günümüzde yayınlamış olduğunuz kutlama mesajınız için teşekkür ediyorum.

Biz Çerkes kadınları olarak; Çerkes kimlik bilincini ve değerlerini, kaos ortamına sürükleyerek, birilerinin empoze ettiği hususları kullanarak bütün gücüyle bizleri yok etmek için gece gündüz çalışan provakatörlere karşın, Çerkes kimliği ve değerleri ile dik durmaya ve geleceğimiz için savaşmaya devam edeceğiz. Tüm toplumların ve Çerkes toplumunun gelecekteki varlığı ve sağlığı çocuklarımızın zihinlerini, gönüllerini geliştirmede yatar ve bunu başarabilecek güç kadınlarda/Annelerdedir.

Bende buradan kadınlar günümüzü kutluyor, şiddetin baskının olmadığı, saygının, sevginin ve merhametin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşamayı temenni ediyorum.

09 Mart 2021 Salı Saat 21:52
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net