Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan-Çerkes Gündemi Üzerine Söyleyeceklerimiz!
05 Haziran 2021 Cumartesi Saat 00:51
Bir yazı görseli olabilir
 
Gürcistan-Çerkes Gündemi Üzerine Söyleyeceklerimiz!   
 
Birkaç gün önce Türkiye'ye gelen Gürcistan başbakanı İrakli Garibaşvili'nin cumhurbaşkanlığı nezdinde devlet töreni ile karşılanması sonrasında, kendilerini Kuzey Kafkas halkları diasporası temsilcisi olarak gören bazı STK lar ve platformlar Çerkesler adına şuursuz tepkiler verdiler. 
 
Türkiye ve Gürcistan 11. yüzyıldan beri köklü bir siyasi, kültürel ve akrabalık ilişkilerine sahiptir!
 
Bu gerçek ortada iken, iki ülkenin arasındaki tarihi bağlara dayalı yakın ilişkiyi sorgulamak ve yönlendirmeye çalışmak hadsizlik ve abesle iştigaldir! 
 
Rus işgal terimi olan Kafkas adıyla, Çerkeslerin de temsilcisi olduğu iddiasıyla faaliyet gösteren bazı STK lar ve platformlar bu aymazlığı sergilemişlerdir!
 
Bu aymazlığı, Türkiye'nin tanımadığı Abhazya ve Güney Osetya De facto ülkelerini savunmak için göstermişlerdir!
 
Tarihi, kültürel, linguistik ve etnolojik olarak Çerkesler, Abhazya'da yaşayan Apsuwalar ve Osetler farklı halklardır. Çerkeslerle bu halkların gelecek perspektifi farklıdır! 
 
Bu farklılıklar ortadayken, uluslararası camia tarafından da bilinirken, Çerkesleri temsil etme iddiasıyla faaliyet gösteren bu yapıların, Türkiye Çerkes diasporasını Abhazya ve G.Osetya payandası olarak kullanmak istemesi kabul edilemez!
 
Çerkeslerin 2000 yıldır komşuluk yaptığı Gürcistan, Çerkes halkının tarihi trajedisine sessiz kalmamış, Rus çarlığı tarafından yapılan Çerkes soykırımını tanımış,  10 yıl önce Anaklia'da soykırım anıtı açarak tarihi komşuluk ve dostluk vazifesini yerine getirmiştir!
 
Çerkes halkını temsil ettiği iddiasında olan yapıların, Çerkes soykırımını tanıyan Dünya'da ilk ve tek ülke olan BM üyesi Gürcistan'ın başbakanı ile Çerkes-Gürcü ilişkileri yönünde adım atmaları gerekirken tersine provokasyonlara girişmeleri Çerkes halkına yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir.  
 
Türkiye Çerkeslerini 90 lı yılların Abhazya ve G. Osetya sembolizmalarına hapsetmek isteyenler Transkafkasya ve Kuzey Karadeniz jeopolitiğini sıkı takip etmelidir! 
 
Abhazya-Gürcistan çatışmasında canını yitiren insanlar üzerinden duygusal manipülasyonlar yaparak, Türkiye'de yaşayan Çerkesleri Gürcistan aleyhtarı gibi gösterme sinsiliğinin farkındayız!
 
Türkiye Çerkeslerini kendi ulusal çıkarlarına yabancılaştıran, etnik aparat olarak De facto yapıların patronlarının oyuncağı olmasını isteyenlerin çağrıları boş ve karşılıksız kalacaktır! 
 
Her şey Çerkes halkı ve Çerkesya için!
 
Kamuoyuna saygıyla duyururuz!
 
5 Haziran 2021
 
Çerkesya Yurtseverleri / Cherkessia.net Yayın Kurulu
 
***
 
Что мы хотим сказать о грузино-черкесской повестке дня
 
После того, как премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, прибывший в Турцию несколько дней назад, был встречен государственной церемонией президентства, некоторые НПО и платформы, которые считают себя представителями диаспоры народов Северного Кавказа, бессознательно отреагировали от имени черкесы.
 
Турцию и Грузию связывают глубокие политические, культурные и родственные отношения с 11-ого века!
 
Так как этот факт очевиден, безнравственно и бесполезно ставить под сомнение и стараться менять тесные отношения между двумя странами, основанные на исторических связях!
 
Некоторые НПО и платформы, действующие под названием «Кавказский», что является российским оккупационным термином, и заявляющие, что являются представителями черкесов, проявили эту нескромность!
 
Они проявили это безрассудство, чтобы защищать де-факто страны Абхазию и Южную Осетию, которые Турция не признает!
 
Черкесы отличаются от апсувов и осетин, проживающих в Абхазии, с точки зрения свои истории, культуры, лингвистики и этнологии. У черкесов и этих народов разные перспективы на будущее!
 
Так как эти различия очевидны, и также известно международному сообществу, неприемлемо, что эти структуры, которые действуют с претензией на представление черкесов, хотят использовать турецкую черкесскую диаспору в качестве поддержки Абхазии и Южной Осетии.
 
Грузия, с которой черкесы были соседями на протяжении 2000 лет, не умолчала об исторической трагедии черкесского народа, признала геноцид черкесов со стороны российского царства, открыла памятник геноциду в Анаклии и выполнила свой исторический долг добрососедства и дружбы!
 
Структуры, претендующие на то, чтобы представлять черкесский народ, должны предпринять шаги в направлении черкесско-грузинских отношений с премьер-министром страны-члена ООН Грузией, первой и единственной страной в мире, признавшей геноцид черкесов. Наоборот, совершать провокации - одно из величайших зол, которое может быть нанесено черкесскому народу.
 
Тем, кто хочет заключить черкесов Турции в символику Абхазии и Южной Осетии 90-х годов, следует внимательно следить за геополитикой Закавказья и Северного Причерноморья!
 
Мы осознаем коварство тех, кто хочет изобразить проживающих в Турции черкесов как антигрузинских людей, путем эмоциональных манипуляций о людей, погибших в конфликте между Абхазией и Грузией!
 
Призывы тех, кто отчуждает черкесов Турции от собственных национальных интересов и хочет, чтобы они были игрушками де-факто структур в качестве этнического аппарата, останутся пустыми и безответными!
 
Все для черкесского народа и Черкесии!
 
С уважением сообщаем публике!
 
5 июня 2021 г.
 
Патриоты Черкесии / Редакция Cherkessia.net

 


Bu haber toplam 4125 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net