Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UYDURULMUŞ BİR 'ÇERKES ATASÖZÜ' !
23 Ocak 2022 Pazar Saat 01:01
Bir yazı görseli olabilir
 
“Öküz saraya çıkınca padişah olmaz ama saray ahır olur” şeklinde atasözü olarak ifade edilen bir sözün, belirli çevrelerce, çeşitli aralıklarla ve bir süredir, üstüne “Çerkes Atasözü” etiketi yapıştırılarak sık sık kullanıldığı görülmektedir.
 
Fakat böyle bir Çerkes (Adige) atasözü, yazılı kaynaklarda ve Çerkes (Adige) sözlü aktarımında mevcut değildir, tamamen kötüniyetli bir şekilde, birileri tarafından uydurulmuştur.
 
Çerkeslerin kadim sosyal ve siyasal örgütlenmesinde, saray ya da padişah gibi unsurlar olmadığı için doğal olarak bu kavramlar ve bu kavramları karşılayan terimler de mevcut değildir.
    
Ayrıca, Türkçe ve Kazakça’da hayvan adı içeren atasözlerini inceleyen ve 2019 yılında yayınlanan bir doktora tezinde  aynen şu ifadelere yer verilmektedir;
 
“Öküz, Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesinde akılsızlık, kabalık gibi olumsuz anlamları içinde barındırmaktadır. Söz gelimi, Türkiye Türkçesinde akılsız insanları ifade eden ‘Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz ama saray ahır olur’ atasözü bunun bir örneğidir. Kazak Türkçesinde ise hakaret amaçlı olarak kullanılan atasözü de karşımıza çıkmaktadır: ‘Tentek molda, telmirgen ögiz’ (Yaramaz molla, dik dik bakan öküzdür)” (Kaynak:Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesinde Hayvan Adı İçeren Atasözleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma, Sayfa:19, Kuanysh ZHUMABEKOV, Tez Linki)
 
Bazı çevreler, her nedense başkalarına ait olan sözleri yada bir amaç için uydurup bir etiket inşa ederek, üstüne bastıkları sözleri Çerkeslere aitmiş gibi göstererek ya da senaryolaştırdıkları olaylarda muhakkak “Çerkes” kelimesini geçirerek, muhatapları nezdinde Çerkeslere karşı nefret uyandırmak hedefi de gütmektedirler.
 
Bu çevrelere tavsiyemiz, siyasi mücadelelerini ahlak temelinde gerçekleştirmeleri ve Çerkesler adına atasözleri uydurmaktan geri durmalarıdır.
 
Eğer bir sözü şahsen uydurmuşsanız fakat bunun siyasi ve hukuki sonuçlarına katlanmaktan kaçınmak için “Çerkes Atasözü” diyerek anonimleştirmeye ve sözün kaynağını yani kendinizi kamufle etmeye çalışıyorsanız, yaptığınız siyasetin kendinize bile bir faydası olmayacaktır. 
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  
 
 
23 Ocak 2022
 
Cherkessia.net Yayın Kurulu.
 

Bu haber toplam 3352 defa okundu.


Ferit Kanşav

"Bu çevrelere tavsiyemiz, siyasi mücadelelerini ahlak temelinde gerçekleştirmeleri ve Çerkesler adına atasözleri uydurmaktan geri durmalarıdır." demişsiniz ama bir Çemguy (Adige) soydaşımız Kurulay Yılmaz 2016 yılında yayınladığı Çerkes Atasözleri isimli kitabında bu atasözünü aynen yazmış.

Şimdi tavsiye verdiğiniz çevreler bu kitabı kaynak olarak önünüze koyarsa ne yapacaksınız?

25 Ocak 2022 Salı Saat 11:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net