Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukrayna Milletvekili Yüksek Şura-Rada’ya Çerkes Soykırımını Tanımasını Önerdi!
25 Haziran 2022 Cumartesi Saat 16:14
Ukrayna Yüksel Şurası-Rada’da milletvekillerinin oluşturduğu “Özgür Bir Kafkasya İçin” isimli grubun kurucusu Oleksiy Goncharenko, Ukrayna parlamentosuna, 1763-1864 Kafkas Savaşı (E.N.*) sırasında Çerkes (Adıge) halkına yönelik işlenen soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar tasarısı sundu.

 

Ukrayna Yüksel Şurası-Rada’da milletvekillerinin oluşturduğu “Özgür Bir Kafkasya İçin” isimli grubun kurucusu Oleksiy Gonçarenko, Ukrayna parlamentosuna, 1763-1864 Kafkas Savaşı (Ğ.N.*) sırasında Çerkes (Adıge) halkına yönelik işlenen soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar tasarısı sundu.

Gonçarenko, Facebook hesabında, Kafkas savaşının Çerkeslerin %90’ının ölümüne veya sürgüne yol açtığını ve topraklarına başka halklardan insanların yerleştiğini belirtti. Milletvekili, “Bu insanların zorla tahliye edilmesini ve yok edilmesini soykırım olarak kabul ederek, onların anısını onurlandırabileceğiz ve aynı zamanda katillerini de yenebileceğiz” dedi.

 

Bu hafta başlarında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısında Oleksiy Gonçarenko, Kuzey Kafkasya halklarının kurtuluşu çağrısında bulundu. Ona göre Rusya, 19. ve 20. yüzyıllarda olduğu gibi bölgede imparatorluk politikasını sürdürüyor.

 

Kaynak: https://ghuaze.net/ukrayna-milletvekili-yuksek-sura-radaya-cerkes-soykirimini-tanimasini-onerdi/?fbclid=IwAR0j7ONMirZvmaANdiqbPznkUZRb41GAnyKDOTpuGbgu2E2zvHMqABvXLMw

 

Ğuazenin Notu*: 1763-1864 Kafkas savaşı tabiri, Rus resmi tarih söylemidir. Çerkes tarihçilerin belirttiği üzere 1763-1864 Rus-Çerkes isimlendirmesi doğru olandır.

 

Cherkessia.net, 25 Haziran 2022


Bu haber toplam 2445 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net